Az MNB a tájékoztatóban jelezte, hogy a harmadik pillér feltételeit még nem véglegesítették. A jegybank április elején jelentette be a három intézkedésből álló programot, amelynek célja a vállalati hitelezés ösztönzése és a pénzügyi rendszer sebezhetőségének csökkentése. Az első két pillér értelmében a jegybank egyrészt – a kereskedelmi bankok útján – a mikro-, kis- és középvállalatokat 250 milliárd forintnyi kedvezményes hitellel támogatja. Másrészt 250 milliárd forint áll majd rendelkezésre arra, hogy a kkv-k devizahiteleiket kedvezményes kamatozású forinthitelre váltsák.
A program harmadik pillére értelmében a kereskedelmi bankok a jegybankkal kötendő megállapodás alapján mintegy 20 százalékkal, 3600 milliárd forintra csökkentenék a jegybanknál tartott kéthetes jegybanki kötvényállományukat, miközben az MNB a devizatartalék terhére hasonló értékben biztosítana számukra devizaforrást rövid lejáratú külső adósságuk törlesztésére.
Nagy Márton, az MNB ügyvezető igazgatója pénteken az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a jegybank május 21-én küldi ki a bankoknak a végleges szerződéstervezeteket. A bankok péntekig jelezhetnek vissza a tervezetekkel kapcsolatosan, és ekkor jelenthetik be, hogy mekkora összegért pályáznak a rendelkezésre álló jegybanki forrásból. Az MNB május 28-án tájékoztatja a pénzintézeteket arról, hogy mekkora összeget kapnak. A program június elején indul és augusztus végéig tart. Ezt követően a monetáris tanács a programot értékeli, és dönt az esetleges folytatásról.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által elindított növekedési hitelprogram szerény, de szükséges program a növekedési fordulat eléréséhez – ezt Matolcsy György jegybankelnök az MNB országos szakmai konzultációjának második, múlt hét pénteki állomásán mondta Balatonfüreden. Matolcsy szerint a magyar hitelrendszer „alig működik”. Egy széles mikrovállalati körben lényegében nincs hozzáférés a pénzpiacokhoz, és ha van, akkor drágán működik. Kijelentette: mivel Magyarországon az árstabilitás és a pénzügyi stabilitás „rendben van”, az MNB négy területen járulhat hozzá a növekedési fordulathoz.
Az MNB április elején jelentette be a három intézkedésből álló növekedési hitelprogramot. Ennek keretében a mikro-, kis- és középvállalatok összesen 500 milliárd forint értékű, kedvezményes hitelhez juthatnak meglévő forint-, illetve devizahiteleik kiváltására, továbbá beruházások és EU-források önrészének finanszírozásához. A növekedési hitelprogram harmadik pillérének értelmében a kereskedelmi bankok a jegybankkal kötendő megállapodás alapján mintegy 20 százalékkal, 3600 milliárd forintra csökkentenék a kéthetes MNB-kötvényben tartott pénzük állományát.
A jegybank vezetése április 30-án jelentette be, hogy a monetáris tanács döntött a program részleteiről. Ennek értelmében a kedvezményes hiteleket a kereskedelmi bankok legfeljebb 2,5 százalékos, garanciadíjat is tartalmazó kamattal továbbíthatnák a kkv-knak. A tanács ezen kívül arról is döntött, hogy milyen feltételekkel, milyen futamidőre bocsátja a bankok rendelkezésére az ingyenes jegybanki forrást.