Matolcsy: 3 milliárd forintra is pályázhatnak

A teljes program 2014 első felére is áthúzódva 0,7 százalékponttal is javíthatja a GDP-t – mondta a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

TK
2013. 04. 30. 9:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elnök hozzátette: a teljes program 2014 első felére is áthúzódva 0,7 százalékponttal is javíthatja a GDP-t. A kedvezményes hitelek fedezetéül a jegybank által a kereskedelmi bankoknak nyújtott hitel maximális futamideje 10 év lehet.

Balog Ádám MNB-alelnök a program végrehajtásának ütemezését ismertetve jelezte: a jegybank május 8-ig előzetes véleményezésre megküldi a hitelintézeteknek a keretszerződés-tervezeteket, és május 28-án derül ki, melyik hitelintézet mennyi forráshoz jut. A program az előzetes terveknek megfelelően június eleje és augusztus vége között fut majd.

A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa keddi eseti ülésén véglegesítette a jegybank növekedési hitelprogramjának részleteit. A jegybankelnök egyben arról tájékoztatott, hogy „heteken belül” döntés születhet a kéthetes MNB-kötvény betétté alakításáról. Matolcsy György közölte azt is, hogy a bankokkal való egyeztetések következtében döntés született arról, hogy a kis- és középvállalatoknak nyújtandó kedvezményes hitelt a kereskedelmi bankok legfeljebb 2,5 százalék kamatmarzs plusz garanciadíj mellett folyósíthatnák. Matolcsy szerint június 1-jén elindulhat a fentiek alapján a program, és a magyar bankszektor legalább kétharmad része fog részt venni benne.

Erősödött a forint Matolcsy Györgynek a jegybank növekedési hitelprogramját részletező sajtótájékoztatóján elhangzottakra, az euró árfolyama 300 forint fölötti értékről 299 alá csökkent, a hatás azonban korlátozott volt devizapiaci kereskedők szerint.

 

Az eurót a sajtótájékoztató 11 órai kezdete előtt még 300,30 forinton jegyezték, majd negyed 12-re 298,80-ig erősödött a forint az euróval szemben. Később némileg korrigált az árfolyam, háromnegyed 12-kor 299,50 forint közelében állt az euró jegyzése.

 

Kereskedők szerint a piac egyrészt kedvezően fogadta, hogy a korábbi 2,00 százalék helyett 2,5 százalékos kamatmarzs plusz garanciadíj mellett folyósíthatnák a bankok a kis- és középvállalatoknak nyújtandó kedvezményes hitelt. Az erősödésben közrejátszott az is, hogy alaptalannak bizonyultak az újabb jegybanki eszközök bejelentésére vonatkozó piaci félelmek.

 

A sajtótájékoztató piaci hatása ugyanakkor korlátozott volt, egyrészt alapvetően optimista a hangulat, ez is hozzájárulhat a forint jó szerepléséhez, másrészt a szerdai ünnepnap miatt mérsékelt a piaci aktivitás.

A Magyar Nemzeti Bank vezetése konzervatív és felelős monetáris politikát folytat – szögezte le Matolcsy. Arra a kérdésre, hogy a globális piaci hangulat romlása esetén lehet-e túl alacsony a jegybanki alapkamatszint, úgy válaszolt: a monetáris tanács folyamatosan figyelemmel kíséri a világpiaci fejleményeket, és döntéseinél az árstabilitást és a pénzügyi stabilitást is figyelembe veszi.

A kisbankokat részesítik előnyben a kkv-knak szánt kedvezményes hitelkeretet biztosító jegybanki hitelprogramban – jelentette be Nagy Márton, az MNB ügyvezető igazgatója. Nagy kifejtette: a keretösszeg allokálásánál az úgynevezett kártyaelosztásos technikát alkalmazzák annak érdekében, hogy ne a jelenlegi piaci struktúrát betonozza be a jegybank. Az ügyvezető igazgató hozzátette: a kkv-k a hitelállományuk legalább 5 százalékával pályázhatnak, és lehetőségük lesz mind az új hitelek, mind a devizahitel-kiváltás esetében bankváltásra.

Az MNB programja nem másról szól, mint egy jövedelemátrendezésről. A gazdaságpolitika jelentős összeggel támogatja – a bankrendszeren keresztül – a Magyarországon működő kis- és középvállalkozásokat. Ez a program esszenciája, ami mindenképpen üdvözlendő cél, és szerencsére mindhárom szereplő – az MNB, az annak pénzét közvetítő kereskedelmi bankok és a hitelre szoruló cégek is – érdekelt a sikerben. „Éppen ezért a megegyezés a részletekről menni fog, és ez a program sikereket fog hozni” – fogalmazott Török Zoltán, a Raiffeisen Bank munkatársa, aki úgy véli, fordulat állhat be az év végére, akkorra már több lehet a vállalati hitelkihelyezés, mint amennyi hitelt a cégek visszafizetnek. Az is nagyon fontos, hogy a vállalkozások mit kezdenek a kapott pénzzel, remélhetően beruházásokra, munkahelyteremtésre fordítják – tette hozzá a szakértő.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke azt mondta, a kkv-k egyik legnagyobb problémája a finanszírozás nehézsége, a jegybank kísérlete pedig éppen arra irányul, hogy „abban a finanszírozási résben, amiből nagyjából 2000 milliárd forint tűnt el az elmúlt három évben, valamilyen enyhülést idézzen elő”. A kkv-k támogatására kidolgozott egyik csomag lényege, hogy azokat a vállalkozásokat, amelyeknél összemosódik a magán- és a céges vagyon, és devizahitelt vettek föl, megpróbálják valahogy kimenteni szorult helyzetükből. A másik csomag egy kedvezményes hitel, általában a vállalkozások működéséhez. Mindkettőnek vannak kockázatai, hiszen hasonló Magyarországon még nem volt. Ha sikerül a jegybank előremutató kísérlete, akkor versenyt generál a kedvezményes, MNB-forrású hitel közvetítését végző bankok között, így lenyomja a banki árréseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.