A lap csütörtöki számában ismerteti: éves alapon 2011 decembere óta nem érkezett ilyen kedvező adat, és azóta csak egyszer állt a pozitív tartományban az éves index. A kedvező adathoz az alacsony bázis is hozzájárult. Áprilishoz viszonyítva kismértékben, 0,16 százalékkal emelkedett a GYIA. A havi adatok alapján a gazdaság már fél éve növekszik, ugyanakkor a kilábalás üteme egyelőre visszafogott. A GYIA tíz részindexe közül hét növelte, míg három csökkentette a mutatószámot.
A pénzügyi indikátorok közül a pénzkínálat reálértékének növekedése, a Budapesti Értéktőzsde vezető részvényindexének (BUX) reálértéken számított emelkedése, valamint a rövid és a hosszú lejáratú kötvények közötti kamatkülönbség csökkenése felfelé húzta a GYIA-t, míg a reálkamat növekedése, valamint az Ifo-index csökkenése rontotta a mutatószámot.
Az öt reálgazdasági részindex közül négy növelte, és csak egy csökkentette a GYIA-t. A reálkeresetek emelkedése, a fogyasztási hitelek állományának növekedése, a munkakeresés átlagos időtartamának csökkenése, valamint az ipari termelés volumenindexének emelkedése pozitívan hatott a GYIA-ra, az ipari rendelésállomány visszaesése pedig negatívan befolyásolta.
A gyorsulási irányadó elismert, nemzetközi módszereken alapuló mutató, amelyet a GDP-t (bruttó hazai termék) jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. Az index mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi.
Tavaly 10 milliárd 462 millió euró értékű külföldi közvetlentőke-befektetés valósult meg Magyarországon, ami 6,7 milliárd euróval kedvezőbb az előző évinél, és minden eddiginél nagyobb beáramlást jelent. A magyar vállalatok által 2012-ben külföldön végrehajtott közvetlentőke-befektetés értéke 8 milliárd 210 millió euró volt, ez 5 milliárd euróval több, mint egy évvel korábban. Magyarország minden eddiginél kedvezőbb feltételeket kínál a külföldi befektetőknek – így értékelte Puskás Imre, a Fidesz országgyűlési képviselője a rekordösszegű működőtőke-beáramlást.
A KSH szerdán azt közölte egy év alatt 61 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, az állástalanok aránya pedig ugyanezen idő alatt 0,5 százalékponttal csökkent.
Az Európai Bizottság szerdán azt javasolta, hazánk kerüljön ki a 2004 óta tartó túlzottdeficit-eljárás alól. A bizottság úgy ítéli meg, hogy Magyarországon a túlzott hiány kiigazítása megtörtént, és úgy számol, hogy 2013-ban a bruttó hazai termék 2,7 százaléka, 2014-ben pedig 2,9 százaléka lesz az államháztartás hiánya. Az Európai Bizottság mélyelemzése szerint Magyarországon csökkent a külső egyensúlyhiány. Annak köszönhetően, hogy az ország kilenc év után kikerül a túlzottdeficit-eljárás alól kedvezőbb befektetői megítélés alá eshet, és egy éven belül fel is minősíthetik az országot a hitelminősítők.
Varga Mihály a híreket úgy értékelte: ezzel a döntéssel az unió elismerte Magyarország teljesítményét. A nemzetgazdasági miniszter emellett azt hangsúlyozta: a kormány elsősorban nem azért akarta az államháztartás hiányát csökkenteni, hogy Magyarország kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól, hanem mert meggyőződése, hogy az adósságot csökkenteni kell, és arra kell törekedni, hogy az ország képes legyen finanszírozni magát.
További jó hír, hogy szerdán javította Magyarország idei és jövő évi gazdasági teljesítményére vonatkozó előrejelzését a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD). Gazdasági kitekintésében a szervezet az idén 0,5 százalékos növekedésre számít az eddig várt 0,1 százalékos zsugorodás helyett, míg a jövő évre vonatkozó gazdaságnövekedési becslését 1,2 százalékról 1,3 százalékra növelte Magyarország esetében.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport kedden javította a magyar befektetések súlyozására adott ajánlását, egyebek mellett azzal a véleményével indokolva az átértékelést, hogy a térségbeli gazdaságokhoz mérve is javultak a magyar gazdaság növekedési mutatói, és a magyar jegybank monetáris politikája kiszámítható maradt.
A BNP Paribas közgazdászai előrejelzésükben közölték: a vártnál sokkal jobb idei első negyedévi kiindulópont alapján jelentősen felülvizsgálták az idei év egészére szóló magyarországi GDP-előrejelzésüket, és most már 0,7 százalékos növekedéssel számolnak Magyarországon 2013 egészében a cég által eddig jósolt 0,4 százalékos visszaesés helyett.