A kormány elsősorban nem azért akarta az államháztartás hiányát csökkenteni, hogy Magyarország kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól, hanem mert meggyőződése, hogy az adósságot csökkenteni kell, és arra kell törekedni, hogy az ország képes legyen finanszírozni magát – mondta Varga Mihály szerdán sajtótájékoztatón. A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta a kormány elkötelezettségét, hogy 2014 után is 3 százalék alatt tartsa az államháztartás hiányát. „Nem az a cél, hogy az így megkapott, júniusban remélhetőleg megerősített lehetőséggel ellenkező irányba forduljunk” – mondta. Hozzátette: az ország nagyon komoly teljesítményt nyújtott, amelyet Brüsszelben is elismertek.
Hangsúlyozta: Magyarország a saját lábára állt, nem szorul rá, hogy a 2008-ashoz hasonlóan külső segítséget kérjen, amikor a „válság első leheletére” elsőként fordult a nemzetközi szervezetekhez.
A jelenlegi állapot szerint lesz reklámadó – válaszolta a túlzottdeficit-eljárás megszüntetésére vonatkozó brüsszeli ajánlás következményét firtató kérdésre Giró-Szász András kormányszóvivő szerdán. Egyben arról tájékoztatott, hogy a miniszterelnök Lázár Jánost, a miniszterelnökséget vezető államtitkárt bízta meg azzal, hogy tárgyalásokat folytasson ez ügyben a reklámszövetséggel. A kormány szerdai ülésén eleddig nem tárgyalt a kérdésben – közölte.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter hozzátette: a szektorális különadókról, illetve a tranzakciós illetékről a kormány szerdai ülésén nem tárgyal. Jelezte, hogy a brüsszeli bizottság döntése meghozatalakor a májusi csomag első két intézkedését értékelte, így a költségvetési zárolásokat, illetve az egyszeri beruházások egyszeri tételekkel való finanszírozását.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerdán az M1 Az Este című műsorában úgy fogalmazott: „nem tudok válaszolni arra a kérdésre, hogy lesz-e (reklámadó) vagy sem”. A bevezetés annak is függvénye, hogy egy ilyen lépés milyen hatással lenne a piacra – tette hozzá.
A gazdasági tárca vezetője szerda este arról is beszélt, hogy nem látja a szektorális különadók kivezetésének lehetőségét, hiszen nincs honnan pótolni az ekkor kieső költségvetési bevételeket.