Beruházás: Krakkó és Prága helyett választották Budapestet

Szolgáltatóközpontot nyitott Budapesten az ipari csomagolások és szolgáltatások területén működő Greif.

KG
2013. 09. 10. 15:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szolgáltatóközpont keddi megnyitóján Adry Kooyman, a Greif Európáért is felelős pénzügyi vezetője kiemelte: budapesti központjukban 17 munkavállalóval kezdik meg a munkát, de további, akár 40-50 főre történő bővítést terveznek.

Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára a megnyitón hangsúlyozta: ha a kormány a termelőszektornak kedvező körülményeket teremt, és ha a cégek elégedettek a magyarországi működési körülményekkel, jó esély van rá, hogy szolgáltatói területüket is Magyarországra helyezik, mint a Greif.

Az államtitkár elmondta: van egy ilyen kedvező trend, egyre több cég helyezi szolgáltató központját Magyarországra. Az első szolgáltató központ 1991-ben nyílt az országban, jelenleg pedig már 70 ilyen központ van; ezekben mintegy 30 ezer ember dolgozik.

Az ohiói központú Greif egyik cége, a Greif Hungary Hordógyártó és Forgalmazó Kft. több mint 15 éve működik Almásfüzitőn, a régió legjelentősebb acéllemezhordó-gyártó üzemeként, amelyben több mint 50 munkavállalót foglalkoztatnak.

Szijjártó Péter kifejtette: a kormánynak felelőssége van abban, hogy a gyors világpolitikai és világgazdasági változásokat megfelelően kövessék. Emlékeztetett arra, hogy amikor 2010-ben kormányra kerültek, sok fontos döntést kellett meghozni, mivel akkor sokkal törékenyebb volt a helyzet, mint jelenleg.

Egyelőre felesleges találgatásnak tartja a külgazdasági kapcsolatok ösztönzését támogató rendszer esetleges további módosítását a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára; Szijjártó Péter a Napi Gazdaság keddi számában megjelent interjúban azt is elmondta: a legaktuálisabb feladat a három, már működő magán-kereskedőházzal való együttműködés módjáról történő megállapodás.

A kormány megértette, hogy minél erősebb a gyártószektor, annál nagyobb az esély, hogy az adott ország jó erőben indulhat a válság utáni világban – fejtette ki az államtitkár, hozzátéve: a kormány ezért tűzte ki célul, hogy Magyarországot Európa termelési központjává teszi. Ezt a célt a kormány az átalakítások, reformok során is szem előtt tartotta – mondta Szijjártó Péter.

A kabinet új adórendszert vezetett be, amely azokat támogatja, akik többet akarnak dolgozni, és azokat a cégeket segíti, amelyek több embert szeretnének alkalmazni. A felsőoktatási rendszert is átalakította, a munkaerőpiac igényeihez igazította a kormány, így több mérnököt, több informatikust képeznek, és figyelnek arra, hogy jó idegennyelv-tudással hagyják el a diákok az intézményeket – mondta.

Szijjártó Péter szólt arról is, hogy hatályba lépett az új munka törvénykönyve, amely a legrugalmasabb Európában, ezenkívül elindult a munkahelyvédelmi akcióterv. A kormány stratégiai együttműködési megállapodások sorát kötötte azokkal a cégekkel, amelyek jelentősen hozzájárulnak a magyar gazdaság fejlődéséhez.

A kormány több kihívásra is sikeresen válaszolt: az államadósság az utóbbi három évben 77 százalékra csökkent, nőtt az ország versenyképessége, nőttek a közvetlen külföldi befektetések, és az utóbbi három évben sikerült a költségvetési hiányt 3 százalék alatt tartani, így ki tudott kerülni az ország az európai uniós túlzottdeficit-eljárás alól – fejtette ki az államtitkár.

Szijjártó Péter szerint a Greif döntése bizonyítja, hogy a kormány jól döntött, amikor átalakította a felsőoktatási rendszert, és azt is, hogy a magyar munkaerő jól képzett, és magas szinten beszél idegen nyelveket. Bizonyítja a döntés azt is, hogy az amerikai–magyar gazdasági együttműködés egy sikertörténet, amelyet folytatni kell.

Dano Lister, a Greif BSC Europe Ltd. nyugat-európai elnöke hangsúlyozta: a budapesti szolgáltató központ megnyitása a cég egyik legnagyobb beruházása az utóbbi években. Elmondta, hogy az 1885-ben Ohióban alapított Greif több mint 60 országban 250 gyárral van jelen Afrikában, Ázsiában, Európában, valamint Észak- és Dél-Amerikában.

A közel 20 000 munkavállalót foglalkoztató cég kínálatában megtalálhatók az acélból, kartonból és műanyagból készült csomagolóeszközök, valamint IBC tartályok, hordózáró szerkezetek és polikarbonát vizespalackok. Adry Kooyman elmondta: a Greifnél másfél éve vezették be a szolgáltató központok rendszerét; a csaknem minden európai országban jelen lévő cég három város – Krakkó, Prága és Budapest – közül döntött a magyar főváros mellett, hogy ide helyezi szolgáltató központját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.