Recesszióban érthető, hogy rendre felerősödnek a bevándorlás-ellenes hangok Nyugat-Európában – mondta az az InfoRádió Aréna című műsorában Pogátsa Zoltán közgazdász: A Nyugat-magyaroszági Egyetem docense szerint az a probléma, hogy a csatlakozáskor az országok harmonizálták ugyan a munkaerő, a tőke és az áruk szabad áramlását, ám kimaradt a folyamatból a szociálpolitikai rendszerek egyeztetése. Úgy látja, hogy a bérek felzárkózása elmaradt, a jóléti államokat inkább leépítik, mint erősítik, így egyre nagyobb a nyomás az embereken, hogy Keletről Nyugatra vándoroljanak.
Pogátsa Zoltán szerint a keleti országok lakói megelégelték, hogy a bérük és az életszínvonaluk nem zárkózott fel a nyugatihoz és a következő hét éves költségvetési időszakban ez a kérdéskör kerül majd a középpontba. „Szétesnek az államaik, látszik, hogy minden országból felgyorsult a mobilitás Nyugatra, ez egyre nagyobb nyomás alá helyezi Nyugat-Európát. Megpróbálnak majd valamilyen intézményi megoldást találni arra, hogy a munkaerő szabad áramlását korlátozzák, és én még azt is megkockáztatnám, hogy akár Schengent is visszacsinálhatják” – jósolja a közgazdász. Szerinte az unió egész konstrukciója van veszélyben, és ehhez képest „vacakolásnak hat”, hogy „melyik biztos milyen pozíciót kap, és hány százalékkal tologatjuk el a kohéziós alap forrásait”.
A közgazdász arról is beszélt, hogy az Európai Unió döntően egy kereskedelmi szervezet, egységes belső piaccal, munka, tőke, szolgáltatások, és áruk szabad áramlásával, közös valutával, illetve a közösség vívmánya a schengeni övezet, és némi zöld dimenzió is megjelenik a döntéshozatalokban. Az uniós fejlesztési pénzeknél sokkal jobban meghatározza az államok egymáshoz fűződő viszonyát a kereskedelem – tette hozzá a közgazdász.