A brit kormány tavasszal mutatta be Bounce Back hitelprogramját, ennek részeként a koronavírus-járvány hatásaival küzdő kis cégek akár ötvenezer font értékű hitelhez is juthatnak kedvező feltételekkel. Az angol kormány azt állítja, a csalások és visszaélések megelőzése érdekében folyamatosan ellenőrzi a hitelfelvevők hátterét. A hitelprogramban az állam száz százalékban pénzügyi garanciát vállal a konstrukcióért, az első tizenkét hónapban nem kell kamatot fizetni, hat év a maximális futamidő. A keretösszeg 38 milliárd angol font.

Fotó: Reuters
A közpénzeket ellenőrző bizottság szerint azonban ez a kormány eddig legnagyobb és egyben legsúlyosabb kockázatokat hordozó támogatói konstrukciója – írja a BBC. A számvevőszék szerdán megjelent, a hitellel kapcsolatos jelentésében ezzel összhangban pedig úgy számol, hogy a hitelprogramból származó veszteségek jóval az átlagos felett lesznek, véleményük szerint a visszaélések aránya fél és öt százalék közé tehető. Ez azt jelenti, hogy több mint 1,9 milliárd font kerülhet bűnözők és csalók kezébe, megkárosítva így az adófizetőket.
A közpénzeket ellenőrző bizottság elnöke, Meg Hillier elismeri, hogy a hitel létfontosságú számos kis cégnek, ám arra is emlékeztet, hogy a kormány úgy számol, a hitelek hatvan százaléka lehet majd problémás – ez pedig hatalmas veszteség a közpénzeket tekintve.
A brit számvevőszék jelentése úgy számol, hogy a vissza nem fizetett hitelek az adófizetőknek 26 milliárd fontjukba kerülnek majd.
A hitelek ugyan gyorsan eljutottak a rászoruló cégekhez, és így megmentették azokat a csődtől, ám a tavaszi gyors és kapkodós bevezetés egyben azt is eredményezte, hogy csalók is hozzájutottak hatalmas összegekhez, lényegében az adófizetők pénzéből – hangsúlyozta a BBC-nek Hillier.Ráadásul sok cég nem is lesz képes visszafizetni a hitelt, a bankok pedig nyilvánvalóan mossák majd kezeiket – tette hozzá.
A szerdán megjelent jelentés alátámasztotta azt, amit eddig is sejtettünk – kommentálta a dokumentumot a BBC újságírója. A gyors bevezetés ajtót nyitott a csalók és bűnözők csoportjai előtt is, hiszen nem volt idő a hitelfelvevők teljes és átfogó ellenőrzésére a hitelfelvétel során. A BBC azt állítja: bizonyítékuk van arra, hogy több mint száz csaló céget alapítottak, amik azután a maximális hitelösszegért folyamodtak – sikeresen. A cégeket személyes adatok ellopásával alapították, az áldozatok valószínűleg nem is szereznek tudomást erről egészen jövő nyárig, amikor a bankok elkezdik nekik küldeni a visszafizetésre vonatkozó felszólításokat.