A kínai piacszabályozó hatóság szombaton bejelentette, hogy több céget is pénzbüntetéssel sújt olyan korábbi ügyletek miatt, amelyeket szerinte be kellett volna jelenteniük. Összesen 43 ilyen ügyletet neveztek meg, köztük a legrégebbi 2012-ben zajlott, és a kifogás az, hogy az ügyletek sértették a monopóliumellenes törvényeket. Az érintett cégek, amelyek között a Baidu, az Alibaba, a Geely és a JD.com is szerepel, a 2008-ban hozott monopóliumellenes törvény szerint kiszabható maximális ötszázezer jüan (több mint 25,5 milliárd forint) büntetést kapták, amely 78 ezer dollárnak felel meg.
Ismét nagy cégeit bünteti Kína
Az elmúlt egy évben a kínai hatóságok többször megbüntették a nagyobb tőzsdei technológiai cégeket. Most egy szombati bejelentéssel folytatódik a sorozat olyan nagynevű cégeknél, mint az Alibaba vagy a Baidu.
A 2012-es kifogásolt ügylet egy Baidu által végrehajtott akvizíció volt. Persze joggal vetődik fel a kérdés, hogy miért csak kilenc év után találja ezt kifogásolhatónak a hatóság, hiszen az ügylet nyilvános volt. Egy másik kifogásolt tranzakció 2014-ben zajlott, amelynek során az Alibaba megvásárolta az AutoNavi digitális térképészettel és navigációval foglalkozó céget, de egy négy évvel későbbi ügylet miatt is elmarasztalták az Alibabát: ennek során az Ele.me ételkiszállító cég részvényeinek 44 százalékát szerezte meg.
Külön érdekesség, hogy ezek az ügyletek
még a szabályozók szerint sem korlátozták a versenyt, tehát semmi baj nincs velük,
csak a cégeknek be kellett volna jelenteniük azokat. A legfrissebb tranzakció idei: ennek során a Baidu egy kínai autógyártó céggel alapított közösen elektromos járműveket fejlesztő társaságot.
A kínai hatóságok az elmúlt egy évben kezdték el olyan dolgokkal zaklatni a nagyobb internetes cégeket, amikkel azelőtt nem foglalkoztak, noha a jogszabályi környezet azonos volt. Korábban úgy tűnt, hogy örülnek, ha ezek a cégek fejlődnek, gyorsítják a gazdasági növekedést, de a hozzáállás a közelmúltban megváltozott. Egymás után születtek nehezen indokolható büntetések, korlátozások, több esetben akkor szálltak rá egy-egy cégre, amikor az épp részvénykibocsátást tartott, tehát amikor
hírnevének rontásával óriási károkat lehetett neki okozni, adott esetben meghiúsítani a kibocsátást.
Ennek egyik tipikus esete volt a Didi, az Uberhez hasonlóan működő cég Kínában és néhány másik ázsiai országban. A cég júniusban tartott nyilvános részvénykibocsátást New Yorkban, de a kibocsátást követően a kínai hatóságok nemcsak hogy vizsgálatot indítottak a cég ellen, de egy időre meg is tiltották, hogy új ügyfelek csatlakozzanak az applikációhoz, így a napi felhasználók száma harminc százalékkal esett vissza, a részvényárfolyam pedig 18-ról nyolc dollárra zuhant.
Az amerikai tőzsdéken forgalmazott, régóta ott lévő nagy kínai technológiai cégek részvényeinek árfolyama is lefordult, és összesen ezermilliárdos nagyságrendű értékvesztést szenvedtek el. A befektetők gondolkozni kezdtek azon, hogy a részvények már elég olcsók lettek, és talán nem fogják a cégeket a továbbiakban zaklatni a hatóságok, most azonban úgy tűnik, mégsem lehet megnyugodni.
Hogy konkrét számokkal érzékeltessük a folyamatokat: az Alibaba árfolyama tavaly novemberben háromszáz dollár volt, majd az első hatósági beavatkozások után esni kezdett, és jelenleg 150 dollár alatt van, miközben a technológiai szektor részvényei világszerte nagyot emelkedtek, esetenként többszörösükre is. Hasonló utat járt be a Baidu is, annyi különbséggel, hogy ott a tetőzés az idei év első hónapjaiban zajlott.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezJövőre a diákok is jobban járnak
A minimálbér januári emelkedése ezúttal is több területen magával húzza a kereseteket.
Már lehet nevezni az innovációs olimpiára
Az első három helyezett a felvételi eljárás során pluszpontot kap a legtöbb egyetemen.
Új lakásfejlesztési tőkeprogram indul
A Magyar Bankszövetség is partner a fiatalok lakáshoz jutásában.
Kiderül, a kivárást választja-e a jegybank
A Magyar Nemzet gazdasági hétindítója.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Ki a Soros-ügynök Magyar Péter képviselői között? - megkérdeztük a diszkópolitikust!
Növelte előnyét a Fidesz–KDNP
Kettétörhet a karrierje: milliókat bukhat a botrány miatt Andrei Mangra
Megint kiviharzott egy megmondóember az ATV stúdiójából (videó)
Elképesztő fogyás: 43 kilóval lett könnyebb Adrienn - ez volt a módszere!
Botrány az ATV-ben
Magyar Péter: Elküldtem a 444-et a k…va anyjába
A foci-vb-től egyetlen sikerre a világranglista 155./157.-je
Gyönyörű dal az elmeosztály szigorított részlegéből
Így mosdatja a balliberális sajtó Magyar Pétert botrányos szavait
Ukrán állampolgárságot az Európai Bizottságnak! + videó
„Szoboszlai sorsa megpecsételődött!” – furcsa támadás a Liverpool légiósa ellen + videó
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezJövőre a diákok is jobban járnak
A minimálbér januári emelkedése ezúttal is több területen magával húzza a kereseteket.
Már lehet nevezni az innovációs olimpiára
Az első három helyezett a felvételi eljárás során pluszpontot kap a legtöbb egyetemen.
Új lakásfejlesztési tőkeprogram indul
A Magyar Bankszövetség is partner a fiatalok lakáshoz jutásában.
Kiderül, a kivárást választja-e a jegybank
A Magyar Nemzet gazdasági hétindítója.