A kis és a nagyobb cégek egyaránt attól tartanak Szlovákiában, hogy az energia árának drasztikus emelkedését nem tudják kigazdálkodni, s így záros határidőn belül le kell húzniuk a rolót. A Forbes.sk portálnak az egyik boltvezető azt mondta, a januárban érkező számlán szereplő 12 300 eurós összeg az előző évi hatszorosa volt, amikor ez a vállalkozás még csak 2300 eurót fizetett a fogyasztásáért. Martina Krivá, a közép-szlovákiai energiaszolgáltató vállalat szóvivője a lapnak elismerte, hogy az energia ára erősen nőtt, olyannyira, hogy a vállalkozások által fizetendő villamos energia díja egyes esetekben az előző évinek akár a kilencszerese is lehet.
Bajban a szlovák cégek
A Világgazdaság cikke szerint a szlovák kormány december elején jelentette be, hogy a lakosság és a kisebb cégek számára támogatást biztosít a villamos energia és a gáz esetében. A lakosság egyelőre valóban csak minimális áremelkedéssel számolhat, a legnagyobb bajban azok az energiaigényes ágazatokban működő cégek vannak, amelyeket az elmúlt években már a koronavírus-járvány is alaposan megtépázott. A szlovák sajtó és a közösségi oldalak tele vannak például étterem-tulajdonosok megszólalásaival, akik arra panaszkodnak, hogy
a többszörösükre nőtt energiaárakat még akkor sem tudnák kifizetni, ha az energián kívül más költségük nem lenne.
Pedig a bérek, az alapanyagok és a csomagolóanyagok ára, valamint a bérleti díjak is nagymértékben nőttek az elmúlt időszakban.
De a nagyvállalatok körében is fokozódik a feszültség. Az energiaválság miatti áremelkedés már a múlt évben is sok vállalatot dolgozóik elbocsátására kényszerített, az elbocsátások idén folytatódhatnak.
A vállalkozások körében tapasztalt felháborodást követően a szlovák kormány a napokban döntött arról, hogy a múlt évben bejelentett támogatás szintjét nyolcvanról száz százalékra emeli, így a március 31-ig érvényben lévő intézkedésnek köszönhetően a cégeknek a villamos energiáért megawattóránként 199 eurót kell fizetniük, amely összeg fölött az állam fizeti a költségeket. A Hnonline.sk szakértői szerint azonban a villamos energia ára az állami kompenzációval együtt is 150 százalékkal emelkedik.
Nem stabil az áramszolgáltatók helyzete
Regős Gábor, a Makronóm intézet szakmai vezetője a Vg.hu-nak azt mondta, a szlovákiai drágulás jellemzően négyszeres, de van, akinek tízszeresére nőtt az áramszámlája. Az állami kompenzációval kapcsolatban rámutatott, hogy a havi felső határt nemrégiben százezerről kétszázezer euróra növelték. Így nagyjából az árnövekmény négyötödét fedezi az állam, míg 20 százalék hárul a cégre. Vagyis ha például az ár a háromszorosára ugrik, akkor a cégek által fizetendő rész 60 százalékkal emelkedik. A helyzet azonban nem ennyire egyszerű, hiszen a vállalkozás által fizetendő ár attól függ, hogy mikor kötött szerződést a cég a szolgáltatóval, illetve kötött-e egyáltalán fix áras szerződést. Eközben az áramszolgáltatók helyzete sem stabil Szlovákiában: 2021 őszén egy szolgáltató már csődbe ment, egy másiknál pedig mostanában várható.
Borítókép: kilátás a pozsonyi várra a Új híd UFO Étterméből. (Fotó: AFP)