Mindez összetett feladat elé állította a kormányt, ezért gazdaságvédelmi akciótervet hoztak létre. Lóga Máté az intézkedések közül kiemelte egyebek mellett az áramárplafon bevezetését azokban az iparágakban, amelyek a legnagyobb hatást gyakorolják az inflációra.
– A kormány mintegy ötezer vállalkozásnak biztosította, hogy ki tudjanak lépni az extrém magas áron kötött fix áramszerződéseikből, és megawattóránként legfeljebb kétszáz eurós áron juthassanak áramhoz. Ezzel az érintett vállalatok jelentős tehertől szabadulnak meg, és javul a versenyképességük – hangsúlyozta.
Az államtitkár jelentős lépésként értékelte a Szép-kártya kedvezményes keretének kibővítését 450 ezerről 650 ezer forintra, így a munkáltatók adókedvezménnyel utalhatnak újabb kétszázezer forintot dolgozóiknak augusztus 1. és 2023. december 31. között. Ebben az időszakban a kártyákon rendelkezésre álló összegeket a családok hideg élelmiszer vásárlására is felhasználhatják.
Lóga Máté kiemelte, hogy augusztus 1-jétől az élelmiszerek 15 százalékos kötelező akciózása is segíti a családokat és az infláció letörését. A Szép-kártya kedvezményes keretének megemelése bővíti a turisztikai keresletet, a felhasználási lehetőség kibővítése pedig számottevően javítja a családok vásárlóerejét. Az intézkedés várhatóan növeli a fogyasztást, így segíti az élelmiszeripart, végső soron pedig hozzájárul a magyar gazdasági teljesítmény növekedéséhez és a munkahelyek megvédéséhez.
Az államtitkár felidézte azt is, hogy a beruházások további erősítése érdekében újabb támogatásról döntött a kormány. A Széchenyi beruházási hitel maximális hitelösszege a korábbi ötszázmillió forintról egymilliárd forintra emelkedett, és a lízingkonstrukcióban igényelhető összeg szintén a duplájára, kétszázmillióról négyszázmillió forintra nőtt augusztus 1-jétől.
Ismertette, hogy az idén elindult Széchenyi-kártya max+ program keretében július 31-ig közel harmincezer kérelem érkezett mintegy 1200 milliárd forint értékben, amelyből hatszázmilliárd forintnyit már le is szerződtek. Lóga Máté hozzátette, hogy a Széchenyi-kártya-program a Baross Gábor újraiparosítási hitelprogrammal együtt mintegy 1,2 százalékponttal járul hozzá idén a gazdasági növekedéshez, így a munkahelyek megőrzéséhez.