Újabb tüntetések lesznek az elnök ellen

Az Evo Morales elnökre nehezedő nyomás fokozását ígérte kedden a bolíviai tüntetések egyik vezetője, miközben Morales ismét elutasította az ellenzék követelését, hogy mondjon le az október 20-i elnökválasztás vitatott eredménye miatt.

Forrás: MTI2019. 11. 06. 8:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Luis Fernando Camacho, az ellenzék egyik vezető alakja keddi akciójának kudarca után kijelentette, hogy szerdán ismét tiltakozó menetet szervez a fővárosba, hogy kikényszerítsék Morales távozását.

Camacho, aki Santa Cruzban – Bolívia legnépesebb városában – vezeti a kormányellenes tüntetéseket, kedden a fővárosba, La Pazba repült, de hivatalos személyek a biztonságára hivatkozva órákon át megakadályozták, hogy elhagyja a repülőteret, miközben odakint kormánypárti tüntetők várták, végül pedig hazareptették Santa Cruzba.

A történtek után Camacho az elnök elleni hangulatkeltést fokozva közölte, hogy szerdán visszatér a fővárosba egy előkészített lemondó levéllel, amelyet Moralesnek csak alá kell írnia.

„Holnap délután fél kettőkor visszatérek La Pazba, és így fogok tenni minden nap, amíg be nem mehetek a kormánypalotába” – mondta hazaérkezése után Camacho.

Más ellenzéki szereplők – köztük Carlos Mesa ellenzéki elnökjelölt és Jorge Quiroga korábbi államfő – szintén Morales lemondását követelték az október 20-i elnökválasztás Morales első fordulós győzelmét biztosító, vitatott eredménye miatt, amely szerintük csalással született.

A csalás vádja belpolitikai válságba taszította a dél-amerikai országot.

Morales közben egy nagygyűlésen kijelentette, hogy szó sem lehet a lemondásáról.

„Ez az indián még hosszú ideig itt marad” – mondta hívei előtt Bolívia első bennszülött elnöke. Kijelentette, hogy az ellenzéknek semmilyen bizonyítéka nincsen arra, hogy választási csalás történt volna, csupán arról van szó, hogy „rasszisták államcsínyt” próbálnak végrehajtani.

A csalás gyanúja a voksolás napján merült fel, miután a választási hatóságok hosszú időre leállították a szavazatszámlálást, amelynek részeredményei arra utaltak, hogy második fordulóra lesz szükség, amelyben a baloldali Moralesnek, jobboldali centrista kihívójával, Carlos Mesával kell megküzdenie az elnöki mandátumért. Moralest később 47 százalékos eredménnyel győztesnek hirdették ki a 36,5 százalékot szerző Mesával szemben, és a több mint 10 százalékos előny a törvények értelmében első fordulós győzelmet hozott Moralesnek.

Az elnök kérésére az Amerikai Államok Szervezete (AÁSZ) szakértőket küldött La Pazba a választási eredmények ellenőrzésére, akik állásfoglalásukat november közepére ígérték. A küldöttség vezetője azonban pénteken lemondott, tovább erősítve a gyanút, hogy csalás történhetett.

Az 59 éves Morales negyedszer indult az elnökválasztáson, amit az ország alkotmánya az erről szóló 2016-os népszavazás értelmében már nem tett volna lehetővé. 2017-ben azonban az alkotmánybíróság – az ellenzék szerint részrehajlón – úgy döntött, hogy joga van ismét indulni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.