Két év maradt hátra Emmanuel Macron ötéves elnöki ciklusából; többek között az erre vonatkozó terveit ismertette a francia államfő a vasárnap esti beszédében, amelyben a koronavírus-járvány miatti korlátozások újabb enyhítéseiről és az amerikai tiltakozások nyomán Franciaországban is egyre erőszakosabbá váló tüntetésekről is szót ejtett.
Ez a nyár nem lesz olyan, mint a többi
Bejelentette: hétfőtől a nagyobb összejövetelekre vonatkozó tiltásokat leszámítva az összes, a koronavírus-járvány terjedésének megállítása érdekében bevezetett korlátozást megszüntetik. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a Párizs, illetve a francia főváros környéki vendéglátóhelyek mától már nemcsak a teraszaikon, de a belső helyiségeikben is fogadhatják a vendégeket. Hangsúlyozta ugyanakkor:
Ez nem jelenti azt, hogy a vírus eltűnt, és teljesen elengedhetjük magunkat. Még sokáig tiszteletben kell tartani a távolságtartás szabályait. Az idei nyár nem olyan lesz, mint a többi, és figyelnünk kell a járvány alakulására.
új célok: szuverén gazdaságpolitika
Régóta köztudott, hogy a sárga mellényesek által szervezett, hónapokon át tartó tüntetések jelentősen megtépázták a francia elnök egyébként is csekély népszerűségét, ezért Macron, illetve a stábja már régóta dolgozik egy új stratégián, amellyel az elnök újra nyeregbe kerülhetne. A francia államfő ráadásul a koronavírus-járvány alatt sem teljesített túl jól, hiszen Franciaország – Olaszország és Spanyolország után – a legtöbb kárt elszenvedő nyugat-európai tagállamok közé tartozott. Most vasárnap elmondott beszédében már az újrakezdés várható irányait is belengette a francia elnök. Mint fogalmazott:
Első prioritásunk egy erős, környezetbarát, szuverén gazdaság erős társadalmi szolidaritással való újjáépítése. Ez a gazdasági, környezeti újjáépítés lesz a kulcsa a függetlenségünknek.
A koronavírus-járvány válságkezelése miatt egyébként sokat bírálták Macront, illetve a francia kormányt az elmúlt hónapokban, elsősorban a kezdeti maszk- és teszthiány miatt. Ezzel kapcsolatban az elnök – magát és kormányát is mentegetve – hangsúlyozta:
Nincs okunk pironkodni, büszkék lehetünk arra, ami tettünk, és a hazánkra is. Természetesen ez a megpróbáltatás rávilágított hiányosságokra, problémákra, más kontinensektől való függőségünkre bizonyos termékek beszerzésében.
Fókuszban a bizalom helyreállítása
A Politico brüsszeli portál felhívta a figyelmet: a társadalmi szolidaritásra, a környezetbarát gazdaságra és a nemzeti ipari kapacitások fellendülésére összpontosító új célkitűzések jelentős eltérést mutatnak Macron hagyományos, eddig követett politikájától. A belengetett prioritások egyúttal annak is kiváló indikátorai, hogy miként tervezi az elnök újraindítani politikai programját, hogy visszanyerje az állam támogatottságát, illetve helyreállítsa a francia polgároknak a kormányba vetett bizalmát.