Az Európai Parlament állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottságának első, szeptember elsejei jogállamisági meghallgatásán Katarina Barley, az Európai Parlament alelnöke arról beszélt, hogy „ha olyan kormányok lennének hatalmon, amelyek jóhiszeműen cselekednek, az Európai Bizottság eszközei is működnének. Előre lehetne lépni a demokrácia, a jogállamiság területén. […] Magyarországon és Lengyelországban viszont rosszhiszeműen cselekvő kormányokat látunk. Az Európai Unió pedig már hosszú-hosszú évek óta foglalkozik e problémával, ami napról napra egyre rosszabb.”
A német és brit hátterű szociáldemokrata politikusnő többször kiemelte – megismételve a hazai baloldal unalomig szajkózott lózungját –, hogy Magyarország és Lengyelország esetében nincs valódi demokrácia.
„Magyarországon a demokrácia minden egyes szegmensében akkora a csend, hogy nem is lehet demokráciáról beszélni. […] Még ha Orbán Viktor el is veszíti a választásokat jövőre, akkor is teljes irányítást élvez majd az állam felett.”
Az is antidemokratikus lesz, ha veszít, mert a hatalma így is megmarad
– mondta Barley azzal érvelve, hogy szerinte a magyar kormány embereit szinte lehetetlen leváltani. Majd – szintén a magyar baloldal szövegét felmondva – így folytatta: „Egyetlen egy példát mondanék: az összes fontos hivatalnokot csakis kétharmados többséggel lehet leváltani posztjáról. Ha megnézzük, hogyan változtatták meg a választási törvényt, teljesen világos, hogy egyetlen egy párt sem fog soha többé kétharmadra szert tenni. Ha Orbán Viktor a következő évi választásokat elveszíti, továbbra is irányítása alatt tudja tartani az állam működését, az intézményeket. Ha ezt nem nevezzük antidemokratikusnak, hogy ha valaki elveszíti a választásokat, még akkor is ellenőrzése alatt tartja az államot, akkor nem tudom, mi számít antidemokratikusnak” – hangsúlyozta.
Emlékezetes, hogy Barley alig egy éve, a jogállamisági vitában még azzal érvelt, hogy Magyarországot és Lengyelországot pénzügyileg ki kell éheztetni.
A teljes ülésről készült videó ITT tekinthető meg.