Kinek jó ez?
A gázilleték bevezetésének hátterében az áll, hogy a megemelkedett beszerzési árak miatt ne kelljen fizetésképtelenséget jelentenie egyetlen németországi gázszolgáltatónak sem. A földgáz használatára kivetett pótdíjat arra használják, hogy a megnövekedett beszerzési költségeket az importőrök áthárítsák a fogyasztókra – mondván, nehogy csődbe menjenek, mivel a szállítási kötelezettségeknek csak úgy tudnak eleget tenni, hogy az Oroszországból kieső mennyiségeket sokkal drágábban vásárolják. Csakhogy miközben Németországban lassan nyolc-tízszeres energiaár-növekedés tapasztalható, egyszerre drágul a földgáz és a villamos energia, a német lakosság terhelhetősége lassan a végéhez közeledik és energiahiánytól is kell tartani, addig egyes németországi energiakitermelő cégek hatalmas profitra tesznek szert a kialakult helyzetben.
A BASF német vegyipari vállalat többségi tulajdonában álló Wintershall Dea eurómilliárdos bevételt ért el az első félévben, miután a kritikus hangok ellenére folytatja a Gazprommal közös gázkitermelését a szibériai földgáz mezőkön. Csak hogy lássuk: a Szibériában kitermelt földgázt Kínába irányítják majd a most épülő vezetéken, amely 2025-től egészen Shanghajig viszi az orosz nyersanyagot. A BASF német vegyipari óriás tehát remekül profitál, miután hetven százalékos részesedése van a Wintershall Dea energiakitermelő cégben. Ez utóbbit sokan a Gazprom lobbistájának tartják, azonban a vállalat vezetése szerint ők minden szankciós intézkedést betartanak. A Global Witness londoni civil szervezet arra hívta fel a figyelmet, hogy az említett óriáscégek egy brutális háborúból profitálnak, miközben európaiak millióit sodorják energiaszegénységbe a rekordmagas áraikkal. Mario Mehren, a Wintershall Dea vezérigazgatója azonban azzal védekezik, hogy vállalatuk termeléssel, és nem kereskedéssel foglalkozik: „Nem importálunk gázt Oroszországból, így minket nem érintenek a szankciók.”
Érdemes azt is megemlíteni, hogy a Wintershall Dea volt az a vállalat, amelyik 2015-ben eladta a rehdeni gáztározót a Gazpromnak, amely Németország legnagyobb földgáztározója volt. Cserébe a Wintershall részesedéseket kapott az orosz energiaóriás szibériai gázmezőiben. A megállapodásnak 2014-ben kellett volna létrejönnie, azonban a Krím annektálása után ezt felfüggesztették. Sigmar Gabriel akkori szociáldemokrata alkancellár az üzletet sajtóértesülések szerint engedélyezte, és több milliárd dolláros garanciát vállalt az ügyletre. A szövetségi kormány akkor azt mondta, hogy az ellátásbiztonság a megkötött üzletet nem érinti. Az Ukrajna elleni támadást követően a szövetségi kormány államosította a tárolót, így az visszakerült Németország tulajdonába.
Fontos tudni, hogy az állami gáztározók feltöltése kormányzati hatáskör, kötelezettség, míg a magáncégek csak nyereséggel hajlandóak a tárolóikat megtölteni. Nem véletlen, hogy a magyar baloldal által eladott hazai gáztárolókat 2013-ban a kormány visszavásárolta és bővítette is, a stratégiai tárolók kapacitása meghaladja a lakossági szükségletek mértékét. A mi gáztárolóink felett az állam diszponál, ellentétben Európával, ahol a tárolók jelentős része piaci alapon működik, és most, amikor drága a gáz, nem fognak betárolni.
Nyerészkedés Franciaországban
Miközben Franciaország az elmúlt évtizedek legsúlyosabb nukleáris energiaellátási gondjaival küzd, és energiaexportőrből energiaimportőrré vált mostanra, addig a legnagyobb energiatermelő vállalata kártérítést követel. Az EDF nagy állami cég 8,34 milliárd eurós kártérítést nyújtott be a francia állammal szemben, mert az energiaárak további növekedésének megállítása érdekében arra kényszerült, hogy az atomerőművekben megtermelt energia egy részét nyomott áron adja el. A helyzet az elhibázott energiapolitika iskolapéldája, mondta Tóth Máté energiajogász, rávilágítva arra, hogy az EDF egyébként 84 százalékban állami cég, amely a saját fenntartójával fordul szembe. A francia elszámolási rendszer ugyanis helyi hatósági ármechanizmusra épül, amely nem a lakosság védelmét szolgálja, mint nálunk a rezsicsökkentés. Franciaországban a kereskedelemben hoztak létre egy kvótarendszert, amelyben az állami energiatermelő nagyvállalatnak kötelező nyomott áron értékesíteni az áramot a piaci energiaelosztó cégeknek, akiktől azután az ipari szereplők megvásárolhatják. A rendszer miatt most az EDF a bekerülési ár egyötödéért kénytelen továbbadni a megtermelt villamosenergiát, így elesik a profittól. És bár többségében állami cégként nem is profitszerzés lenne a dolga, úgy tűnik, ezt az EDF másképp értékeli: így tehát nem elég, hogy az ipar és a lakosság is hat-nyolcszoros rezsiszámlát fizet, még a nagyvállalat profitját is ki kellene pótolnia majd az adójából.
A brüsszelita szankciós őrületben most az látszik, hogy nem Oroszország került válságba, hanem az európai energiaellátás, gazdaság, ipar és a lakosság is. Ám valami rejtélyes módon a nyerészkedési lánc csúcsszereplői ezen megint csak extraprofitra tesznek szert.
A cikk szerzője a Háború Ukrajnában – Kinek a háborúja? felelős szerkesztője
Borítókép: illusztráció (Fotó: Pexels)