Európa energiaminiszterei aggódnak – egészen pontosan óriási az aggodalom Európa energiaellátásával kapcsolatban, mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután Luxemburgban részt vett az Európai Unió energetikai ülésén. Van is miért, szögezzük le rögvest, ha a szövetség első számú politikusainak nyilatkozatait és az eddigi intézkedéseket nézzük – kár, hogy az uniós vezetők nem hallgatnak a szaktárcavezetőikre. Kérdés, kire hallgatnak úgy egyébként. Eddig hat szankciós csomagot szavaztak meg, szárnyal az infláció, az energiahordozók ára az egekben, ellenben a gáztározók töltöttsége a béka feneke alatt, a szállítások akadoznak, azt se tudjuk, lesz-e a jövőben elegendő földgázkínálat, és Oroszország még mindig nem méltóztatott összeroppanni, cserébe remekül keres a szankciók által felhajtott nyersanyagárakon – mivel energiahordozó-nagyhatalom. Van mit eladnia, és van hova. Kína, India, Japán mind felvevőpiac, meg is köttettek az új szerződések, az orosz kőolaj vidáman hajókázik más partok felé, mi pedig zuhanyozzunk kevesebbet, dideregjünk a 14 fokos lakásban és járjunk gyalog, amúgy sem lesz nagyon mivel közlekedni, ha megszüntetik a benzines, illetve dízelautók értékesítését, miközben az elektromos autók akkumulátorához szükséges lítium bányászati jogát épp felvásárolják az oroszok. Majd az orosz lítium importját is jól betiltja a 42. szankciós csomag, slussz-passz, azután visszaköltözünk a barlangba…
Kinek a háborúja? (11. rész) – Padlássöprésre készül az unió, és felszámolná az energetika jogi keretrendszerét
Óriási az aggodalom Európa energiaellátásával kapcsolatban – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Padlássöprés brüsszelita módra
Na de visszatérve a tagállamok energiaminisztereihez, legutóbbi tanácskozásukon elhangzott, hogy komoly nehézségek állnak az európai kontinens előtt az energiaellátás biztonságát tekintve. Már a legerősebb országban is vészhelyzetet hirdettek az energiaellátás bizonytalansága miatt. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter rámutatott, hogy az ukrajnai háború és az emiatt kivetett szankciók egy ördögi kört eredményeztek: az energiahordozók drágultak, az Európába szállított mennyiségük csökkent, ami további áremelkedést idézett elő, és most Brüsszel újabb szankciókat helyezett kilátásba, ami ismét felhajtja az árakat. A nyári időszakban fel kell tölteni a gáztározókat is októberig, így az akadozó orosz földgázsszállítás további aggodalomra ad okot. A kialakult helyzetet az uniós vezetés először úgy próbálta megoldani, hogy egy rendelettel kötelezte a tagállamokat a tározók nyolcvanszázalékos feltöltésére augusztusig, csakhogy nem minden országnak van tározója. Ennél a pontnál állt elő a legújabb ötlettel Manfred Weber, az Európai Néppárt német elnöke: Rendkívüli uniós csúcson döntsenek arról, hogy méltányosan, de kötelezően osszák el a gázt az uniós országok között. Szerinte ugyanis elfogadhatatlan, hogy az általa „szerencsésnek” nevezett tagországok feltöltött tározókkal, mások pedig energiahiánnyal sújtva vágjanak neki az őszi–téli időszaknak.
„Ezt már ismerjük a szocializmusból, akkor padlássöprésnek nevezték” – így összegezte a felvetést Tóth Máté energiajogász. Éppen Németország volt, amely először felrúgta szerződését a Gazprommal, megsértve a nemzetközi jogi normákat, majd lefoglalta az orosz állami cég németországi gáztározóit, sőt most arra készül, hogy a területén lévő orosz tulajdonú gázvezetékekre is rátegye a kezét. Eközben azok a tagállamok, amelyek hosszú távú gázszerződéseket kötöttek, és tartották is magukat a megállapodáshoz, kötelesek lennének a saját készleteiket rendelkezésre bocsátani. Brüsszel energiaválságot okozott az Oroszország elleni szankciókkal, most pedig azoktól az országoktól venné el a tartalékot, amelyek előre figyelmeztettek az embargós politika kockázataira.
Energiakommunizmus vagy energiaunió?
A gáztározók közös üzemeltetésének ötletét, vagyis az energiaunió létrehozására való törekvést érdemes kissé távolabbról is szemügyre venni. A tagállamok egy része hangosan követelte és keresztül is vitte az orosz energiahordozók szankcióját még úgy is, hogy mindvégig tudatában volt saját függőségének és annak, hogy súlyos energia- és gazdasági válságot okozhat az embargós politikával. Németország az olajembargó javaslatára még áprilisban azt mondta, hogy a német gazdaság számára nélkülözhetetlen az orosz kőolaj. Két héttel később már a német vezetés követelte a leghangosabban a hatodik szankciós csomagot, és fenyegette Magyarországot a vétóért. Az ideológiavezérelt német politika ma odáig jutott, hogy a zöldpárti képviselő Daniel Freund közölte: zárják ki Orbán Viktort az európai uniós csúcstalálkozókról. És senki nem torkollta le. De menjünk tovább: a saját működését is felülírná Brüsszel, és az eddigi konszenzusos, a valóban húsba vágó kérdések tekintetében a tanácsban egyhangú szavazást megkövetelő rendszerét is megváltoztatná, csak hogy megakadályozhassa a magyar vétót. Ötpárti határozat készülhetett az Európai Parlamentben arról, hogy hosszabb távon szüntessék meg a nemzeti vétójogot (vagyis pontosabban: az egyhangú döntéshozatalt a tanácsban), és térjenek át a minősített többségi szavazásra adózási ügyekben. Hajmeresztő ütemben halad az európai közösség rendszere egy olyan berendezkedés felé, amit a Szovjetunió korszakából már ismerünk. Sajnos.
A nemzetközi energetikai együttműködés jogi kereteinek lebontása
Balról beúszott egy újabb felvetés: számoljuk fel a nemzetközi energiaellátás harmincévnyi munkával kialakított jogrendszerét – lépjünk ki az energiacharta-egyezményből uniós szinten. Így egyszerűen. Spanyolország részéről hangzott el a követelés, egy olyan beruházásra hivatkozva, ami szerintük nem összeegyeztethető a klímacélokkal. Nagyon úgy hangzik, mint valami ürügy. Valójában azonban a háború mellett zajló nemzetközi gazdasági konfliktus és a világ átrendeződése szempontjából súlyos üzenetről van szó, amire nagyon oda kell figyelnünk, mondta Tóth Máté. Az energiajogász szerint az egységes kilépési szándék meglebegtetése mérföldkő, és hatalmas jelentősége van. Az energiacharta-egyezmény ugyanis a gerince a nemzetközi együttműködésnek és annak a törékeny bizalomnak is, amiket a befektetők, illetve az egymást bizalmatlanul méricskélő országok nehezen nélkülöznek. A világban mostanra egyensúlyba került energiaellátási láncokat hosszú évtizedek során alakították ki, folyamatos finomhangolással igazítva hozzá a szabályozást és a jogi garanciákat, hogy minden szereplő biztonságban legyen. Annak a nagyon kényes energiaellátási kapcsolatrendszernek tehát, ami a nemzetközi térben kialakult, az energiacharta adja a jogi keretét. Ez az a háló, amire fel tudtak fűződni az üzleti kapcsolatok egyrészt az államok közötti együttműködés szintjén, másrészt a befektető cégek szintjén is. Így építhettek olajfinomítókat vagy erőműveket különböző vállalatok másik országokban, ez a kiegyensúlyozott jogi rendszer garantálta az energiahordozók hosszú távú szállítási szerződéseinek betartását. Ha ezt a hálót kilyukasztjuk vagy elvágjuk, éppen az a bizalom sérül meg, ami miatt eddig létrejöhettek a beruházások és megállapodások.
Tóth Máté rávilágított: lényegében az energiacharta hozta létre azt a közös nevezőt, ami az államok és más államok cégei, befektetői között rögzíti az együttműködés minimumfeltételeit, egymás tiszteletben tartásának kötelezettségét, a kisajátítástól, valamint a tisztességes és méltányos elbánást sértő állami viselkedéstől való tartózkodás kötelezettségét. És a legfontosabb része: az államok alávetését kikényszerítő mechanizmus, benne pedig, hogy nemzetközi választott bíróság dönt a vitás kérdésekben, és akár el is marasztalhat renitens, önkényeskedő államokat. Épp ezért az energiacharta az az egyetlen kötelék, ami kézzelfogható, számon kérhető, kikényszeríthető az energiaellátás és befektetések világában.
A spanyol felvetés előrevetíti, hogy az EU kiesésével összeomlana az a jogi háló, amire a világ törékeny energetikai kapcsolatrendszere felépülhetett, miközben jogi garanciák hiányában nem volna olyan befektető, amelyik kisegítené az energiaválsággal küzdő uniót.
További Külföld híreink
Már csak az a kérdés, kinek éri meg vajon egyszerre lebontani Európa kompromisszumos döntéshozatali rendszerét és a világ kölcsönös bizalmon alapuló energetikai együttműködését biztosító jogi hálót? Azt a két rendszert, ami kívülről és belülről szavatolja Európa fennmaradását, működését és versenyképességét.
(A szerző a Hír TV Háború Ukrajnában című műsorának felelős szerkesztője, a cikk a 07. 05. és 07. 06-i adás alapján készült.)
A sorozat korábbi cikkeit ITT olvashatja.
Borítókép: Szavaznak a képviselők a Fit for 55 (Irány 55 százalék) uniós klímavédelmi csomag egyes elemeiről az Európai Parlament strasbourgi üléstermében 2022. június 8-án (Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Kiderült, mi történt az egykori szovjet űrszondával
Az 1972-ben felbocsátott Kozmosz–482 űrszondát eredetileg a Vénusz megfigyelésére tervezték.

Szijjártó Péter: Donald Trumpnak köszönhetően egy nagyon komoly háborús helyzetet sikerült kezelni India és Pakisztán között
A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta: az Egyesült Államok elnöke és az amerikai kormányzat sikeres közvetítése nyomán teljes körű tűzszünet jött létre.

Egy ukrán professzor bevallotta, súlyos, járványveszélyes helyzet van Ukrajnában
Ukrajnában folyamatosan nő a bakteriális és vírusos fertőzések száma.

Robert Fico elutasítja az EU és Oroszország között kialakulófélben lévő vasfüggönyt
A szlovák miniszterelnök a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott beszélgetéséről tett közzé videót a közösségi oldalán.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Kőkemény kérdésekkel zárult a Lázárinfó Keszthelyen, sok helyi téma is terítékre került

Elképesztő videón, ahogy a TEK elfogja a feltételezett ukrán kémet

Nagy a baj a Házasság első látásra gyönyörű szereplőjével

A Kreml közölte, hogy mi a béketárgyalás feltétele Ukrajnával

„A gázsiról majd a helyszínen beszélünk?” - G.w.M-en röhög az egész internet

Mondja meg valaki annak a beszámíthatatlan taktikázó pozőrnek, hogy az emberek általában nem úgy élik az életüket, hogy Zsupér köré szervezik azt

Ez gyors volt! Máris kiderült mi áll Gyurcsány Ferenc lemondása mögött

29 évesen ért a csúcsra Marco Rossi felfedezettje, öt nap alatt tönkreteheti a Fradi idényét

„Milák Kristóf nem az a szabadságharcos, akinek sokan szeretnék beállítani”

Gulácsi Péter mindent elveszített, Lőw Zsolttal nem beszél magyarul

A Szoboszlaival balhézó Arda Güler újra üzent: „Gyalázol? Szétzúzlak!”

Szoboszlai és Szalah mit csinált a Liverpool edzésén?! Ezt a klub sem titkolja el! + videó
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Kiderült, mi történt az egykori szovjet űrszondával
Az 1972-ben felbocsátott Kozmosz–482 űrszondát eredetileg a Vénusz megfigyelésére tervezték.

Szijjártó Péter: Donald Trumpnak köszönhetően egy nagyon komoly háborús helyzetet sikerült kezelni India és Pakisztán között
A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta: az Egyesült Államok elnöke és az amerikai kormányzat sikeres közvetítése nyomán teljes körű tűzszünet jött létre.

Egy ukrán professzor bevallotta, súlyos, járványveszélyes helyzet van Ukrajnában
Ukrajnában folyamatosan nő a bakteriális és vírusos fertőzések száma.

Robert Fico elutasítja az EU és Oroszország között kialakulófélben lévő vasfüggönyt
A szlovák miniszterelnök a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott beszélgetéséről tett közzé videót a közösségi oldalán.