Az olajcsap önkényes elzárásával fenyegetőzik Ukrajna úgy, hogy Magyarország január óta biztosítja a garantált napi nyolcmillió köbméter gáztranzitot a háború sújtotta országnak. Baráti alapon, a saját gázellátásából, amiből a tározóit tölthetné fel vagy jóval drágábban eladhatná például Horvátországnak. De nem ezt teszi, ehelyett a magyar kormány épp most hosszabbította meg 2023 márciusáig a szerződést, amelyet a háború elején kötött. Az ukrán földgáz szállítási rendszer-üzemeltető csütörtökön jelentette be, hogy megállapodott a magyar rendszer-üzemeltetővel: még hosszabb ideig kap Magyarországról garantált gázszállítási kapacitást Ukrajna. Hasonló megállapodást kötött Szlovákiával és Lengyelországgal is. Az uniótól Oroszország elleni szankciókat követelő ország gázellátása tehát a következőképpen néz ki: az ukránok elvégzik az orosz gáz tranzitszállítását Szlovákia és Lengyelország felé, majd a három ország felől garantált, nem megszakítható kapacitásban kapnak (orosz) gázt a saját ellátásukra. Közben fennhangon mondhatják, hogy ők ugyan nem vesznek közvetlenül az oroszoktól! Csak áttételesen, persze, és csak a gáztranzit után kapnak pénzt.
Kinek a háborúja? (10. rész) – Durvul az energetikai tömegverekedés
Az olajcsap önkényes elzárásával fenyegetőzik Ukrajna úgy, hogy Magyarország biztosítja a gáztranzitot a háború sújtotta országnak.
De nemcsak ezt mondja Ukrajna. Mondja azt is, hogy még több szankció kell Oroszországgal szemben, sőt most ott tartunk, hogy meg is fenyegette Magyarországot, amiért „akadályozza” az olajembargót tartalmazó hatodik szankciós csomag megszavazását: az Ukrajnán áthaladó Barátság 2 kőolajvezeték elzárásával.
Ukrajnának van egy erős ütőkártyája: a Barátság kőolajvezeték
– üzente az ukrán energiaügyi miniszter tanácsadója, korábbi külügyminiszter-helyettes. Olena Zerkal egy ülésen így fogalmazott: „Akár valami történhet is ezzel a vezetékkel, de végső soron az ukrán kormány, és az elnök dönt politikai kérdésekben, és abban, hogy olyan nyelvezetet használjunk, amit Orbán Viktor is megért.”
Magyarország abszolút segítően áll Ukrajnához, ehhez képest olyan üzenetet kapni, hogy a kőolaj-tranzitvezetéket bármikor elzárhatják az ukránok, extrém veszélyes fenyegetés
– összegezte a helyzetet Tóth Máté energiajogász.
Nagyon súlyos üzenet, és nemzetközi jogilag is aggályos
– mondta, hozzátéve, hogy ezt az ukránok nem tehetik meg, illetve ha megteszik, nagyon súlyos nemzetközi következményekkel néznek szembe.
Magyarország és Ukrajna ugyanis ugyanolyan aláíró felei az energiacharta egyezménynek, ezt hazánk 1999-ben hirdette ki: mindkét ország alávetette magát a többi közt annak a kötelezettségnek is, hogy a tranzitútvonalakat sértetlenül kell hagyni, és nem diszkriminálhatnak rajta keresztül a forrás- vagy pedig a célország szempontjából. Erre van is egy mechanizmus, amely védi Magyarországot, és választott bíróság elé citálhatóvá teszi Ukrajnát, a háborús helyzettől függetlenül. Tóth Máté hangsúlyozta: Ukrajnának a kereskedelmi és nemzetközi szerződéses kötelezettségei minden ilyen körülménytől függetlenül élnek, és ezeket be kell tartani.
További Külföld híreink
Ha nem tartja be, és adott esetben ténylegesen elzárná az olajat – ahogyan három héttel ezelőtt a földgázszállítást ideiglenesen felfüggesztette – ez ellen Magyarország védett, a 27. cikk szerinti mechanizmussal, amivel Magyarország nyilván élni is fog: következménye pedig, hogy Ukrajnának a leállított olaj értékének a többszörösét kell majd kifizetni Magyarországnak.
Elég egyértelmű a megítélése egy ilyen helyzetnek, kérdés, hogy Ukrajna ezt akarja-e kockáztatni.
Brüsszel ragaszkodik az olajembargóhoz
Továbbra is reménykednek.az olajembargó hétfői tárgyalásában az uniós vezetők, noha Ursula von der Leyen EB-elnök arról beszélt, várhatóan nem tűzik napirendre a hatodik szankciós csomagot, amelynek része az orosz kőolaj importtilalma. Charles Michel, az Európa Tanács elnöke arról beszélt a Politicónak, hogy reménykedik abban, hogy sikerül megoldást találni a jövő heti csúcsig, ezért egyeztetéseket folytatnak. Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken megismételte: a magyar kormány nem menne bele olyan embargóba, amely érintené a vezetékes kőolajszállítást is, illetve garanciákat sürgetett, ha előre nem látott események következnének be a kőolajszállításban. Láthatóan komoly diplomáciai háttéregyeztetések zajlanak hétvégén ebben a kérdésben – mondta Tóth Máté.
Úgy tűnik, tette hozzá, most
újfajta gondolkodás kezdődött abban, hogy szankciós szempontból külön válasszák a tengeri és a vezetékes kőolajszállítást.
Ezzel együtt az orosz kőolajra kivetett importtilalom vagy korlátozás súlyosan érintené Európa energiabiztonságát, tehát ez továbbra is egy nagyon kényes egyensúlyi helyzet. Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő szerint kezd kompromisszum kialakulni a kérdésben, amelyet a hétfőn kezdődő uniós csúcson fognak bemutatni.
Az Európai Bizottság elnöke a hét közepén azt mondta, hogy a tervezett embargó vélhetően napirendre sem kerül az európai uniós csúcstalálkozón, viszont Budapestre jön tárgyalni a részletekről Orbán Viktor miniszterelnökkel.
További Külföld híreink
Ursula von der Leyen Davosból nyilatkozott a Politico amerikai hírportál európai kiadásának azt követően, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök hivatalos levélben üzente az Európai Tanács elnökének: tárgyalásra sem alkalmas Brüsszel olajembergós javaslata. Az olajembargó hatására ugyanis súlyos gazdasági és ellátási nehézségek lépnének fel.
Olajembargós kompromisszum és magyar energiabiztonság
Ha nem vetik el a szankciót, két iránya lehet az orosz kőolajimport tilalom módosításának, mondta Tóth Máté: vagy az időbeli ütemezést változtatják meg, vagy különválasztják a tengeri szállítás útján, illetve csővezetéken érkező orosz olajra kivetendő korlátozást.
Magyarország ragaszkodik hozzá, hogy a vezetékes olajszállítás kikerüljön a csomagból, mert az súlyos ellátási és gazdasági válságot okozna hazánkban.
Magyarország eközben hosszú távon igyekszik megoldani az orosz energiahordozóktól való függetlenedést. A gáztranzitútvonalak kölcsönös biztosításáról állapodott meg Szerbia és Magyarország, illetve arról, hogy a két ország közötti villamoshálózat-kapacitást megduplázza az elkövetkező években. Ezt jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Magyarország ezen felül hozzáférést biztosít a gáztárolóihoz Szerbiának, hogy déli szomszédunk energiabiztonságát segítse a téli időszakban is. Szijjártó Péter közölte: a magyar kormány súlyos támadásnak értékeli az energiahordozók szállítási útvonalának esetleges elzárását.
Célegyenesbe fordul Paks 2 építése
Fontos mérföldkőhöz érkezett a Magyarország energiabiztonságát hosszú távon garantáló beruházás, jelentette be Szijjártó Péter, miután megkapta az építési engedélyt az úgynevezett résfal. Az erőmű szerkezeti elemei közül ez az egyik legjelentősebb az építkezési munkálatok előkészítése során, magyarázta el Tóth Máté energiajogász, ugyanis a résfal választja el horizontálisan a már meglévő erőművi blokkokat – 4×500 MW teljesítményű 1–4 blokk – a két új VVER–1200 teljesítményű blokktól, vertikálisan pedig kizárja a talajvízbetörést.
További Külföld híreink
A szerkezeti elem 32 méter mélységű, és a létesítése nagyban függ a geológiai-hidrogeológiai vizsgálati eredményektől. Tóth Máté elmondta: az engedélyezés roppant felelősségteljes folyamat, számos részfolyamatból és speciális vizsgálatból áll, és szó szerint tízezer oldalnyi dokumentumból. Az Országos Atomenergia Hivatal a felelős engedélyezési csúcshatóság, de számos szakhatóság munkáját is össze kell fognia, a most kiadott dokumentum például bányászati, illetve vasúti szakhatósági kérdések vizsgálatával is járt. A résfal engedélye valóban fontos esemény, amely már közel van a teljes építési engedély kiadásához. A Paks 2 beruházás folyamatában a telephelyengedélyt követően haladunk az építési engedély felé,
megtörtént már a felvonulási épületek engedélyezése is, ezután következtek a műszaki tervek, a most kiadott résfal engedély pedig az utolsó előtti lépés
– mondta Tóth Máté. A Magyar Energetikai Társaság alelnöke hangsúlyozta: az engedélyezési, illetve a létesítési folyamat felgyorsítása nemzetgazdasági és ellátásbiztonsági érdek is, ami a háború miatt, illetve a fenyegető európai gazdasági stagfláció kapcsán még fontosabb. Különösen felértékelődik az olcsó, stabil, úgynevezett baseload zsinórvillany, vagyis az erőműben megtermelt áramot továbbító villamosvezeték, ami egy állandó, megbízható villamosenergia-ellátást biztosít a hazai energiamixbe. Az ilyen ellátás tulajdonképpen egy ország ellátásának a gerince, amihez képest a más típusú erőművi termelés pusztán járulékos.
További Külföld híreink
Nem véletlen tehát, hogy a Paks 2 beruházás átkerült a Külgazdasági- és Külügyminisztériumhoz, ez is mutatja a hangsúlyeltolódást, hívta fel a figyelmet Tóth Máté. A résfal engedélyezése után az erőművi létesítési engedély megszerzése következik, amely néhány hónapot vehet igénybe. Ezt követően indulhat az építkezés, amely várhatóan 2030-ra fejeződik be.
A szerző a Hír TV Háború Ukrajnában című műsor felelős szerkesztője, a cikk az adásokban elhangzottak alapján íródott.
Borítókép: A Paksi Atomerőmű 3–4-es blokk épülete – a kép illusztráció (Fotó: MTVA/Jászai Csaba)
További Külföld híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezA rendőrség mentette ki a HírTV tudósítóját a brüsszeli agresszív szélsőbaloldali tüntetők közül + videó
A tudósító szerint vélhetően az Ilaria Salis-ügy miatt ismerték fel a mikrofonszivacsát.
Magyarország a visegrádi együttműködés erősítésére törekszik
Új lendületet kap a visegrádi együttműködés Magyarország támogatásával.
Magyar Péter és a tiszások ismét a rezsicsökkentés ellen szavaztak Brüsszelben
Magyar Péter és a Tisza Párt megszavazta a rezsicsökkentés megszüntetését.
Kelemen Hunor: A román közigazgatási reform veszélyezteti a magyar közösséget
A román reform csökkentené a magyar intézmények támogatását.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Ezt gondolják „agyhalott”, „Soros-ügynök” társai Magyar Péterről
Lisztes Krisztián egyedül edz, a Frankfurt vezérigazgatója nyilatkozott róla
Mikes Anna nem is lehetne boldogabb: hármasban alkotnak tökéletes családot Krausz Gáborral
Lidl: csütörtökön megostromolták a boltokat a magyarok, ezért a termékért álltak sorban már hajnaltól – elképesztő jelenetek
Fokozódik a helyzet a budapesti színházban: lefújták az előadást, sokan kórházba kerültek
Most kihúzhatja magát Varga Mihály: miközben Romániában összeomlott a költségvetés, a magyar államkassza tartja magát
Megszólalt Milák Kristóf új edzője, előjött a motiváció kérdése is
Ettől az egy hozzávalótól lesz a legropogósabb a sült burgonya
Gyurcsány nagy dobásra készül Orbán ellen
Szoboszlai posztriválisa szenzációs gólt szerzett első válogatott meccsén
A börtönig érnek a Lakatos Márk-botrány szálai
Magyar Péter nem árulja el, hogy melyik képviselőjét tartja Soros-ügynöknek és agyhalottnak
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezA rendőrség mentette ki a HírTV tudósítóját a brüsszeli agresszív szélsőbaloldali tüntetők közül + videó
A tudósító szerint vélhetően az Ilaria Salis-ügy miatt ismerték fel a mikrofonszivacsát.
Magyarország a visegrádi együttműködés erősítésére törekszik
Új lendületet kap a visegrádi együttműködés Magyarország támogatásával.
Magyar Péter és a tiszások ismét a rezsicsökkentés ellen szavaztak Brüsszelben
Magyar Péter és a Tisza Párt megszavazta a rezsicsökkentés megszüntetését.
Kelemen Hunor: A román közigazgatási reform veszélyezteti a magyar közösséget
A román reform csökkentené a magyar intézmények támogatását.