És láss csodát, Ukrajna mindjárt 180 fokos fordulatot tett: már fontosnak tartja az orosz földgáz európai tranzitját - a saját vezetékein keresztül. Nahát! Miután hónapok óta lobbizott Brüsszelnél az orosz energiahordozó-import tilalmáért, hirtelenjében arról kezdte győzködni nyugati szövetségeseit, hogy az Oroszországból érkező földgázszállítmányokat helyezzék át az Ukrajnán keresztül futó vezetékekre. Mint azt a Magyar Nemzet hétfőn megírta, az ukrán Naftogaz gázipari cég vezetői Washingtonban lobbiztak azért, hogy a Fehér Ház győzze meg az Európai Uniót arról, hogy az Oroszországból közvetlenül Németországba és rajta keresztül Európába gázt szállító Északi Áramlat 1 vezetéken futó gázszállítások Ukrajnán át érkezzenek a kontinensre. Ezzel a földgázkészletük feltöltése mellett növelni tudnák befolyásukat az oroszokkal szembeni konfliktusban.
Ukrajnának nem érdeke, hogy leállítsa az orosz gázszállítást, hiszen saját ellátása is ezzel történik
– mondta Tóth Máté energiajogász. A másik irányból, Magyarországból és Szlovákiából mi látjuk el fizikailag Ukrajnát. Ami az árképzést és a stratégiai helyzetét a háborúban illeti, az ukránoknak az az érdekük, hogy minél nagyobb földgázmennyiség a területükön keresztül jöjjön, két okból. Egyrészt a tranzitbevétel így náluk lenne, erre jöttek rá most, hogy nem leállítani, hanem növelni kellene a mennyiséget, hiszen ez lényeges bevételt jelentene az orosz földgáz után, másrészt pedig a kezükben lenne olyan értelemben a földgázszállítás, hogy tudják zsarolni az európai energiaellátást, hiszen a vezetékek biztonsága fontos, és a fizikai ellátás gerince innentől Ukrajna lenne. Tóth Máté hozzátette: a kizárólag Ukrajnán keresztül történő szállítás, illetve a szankciópolitika miatt felrúgott földgázszerződések súlyos jogi problémákat vetnek fel. A Gazprom németországi tározóit például kisajátította a német állam, miután a cég bejelentette, hogy kivonul az országból az őt ért atrocitások miatt. Az eljárás sérti a nemzetközi jogot és veszélyezteti az ellátásbiztonságot is, hiszen zsarolhatóvá teszi a kontinenst.
Egyre inkább láthatóvá válik, hogy az Oroszország elleni szankciópolitika vesztese Európa lesz, Ukrajna pedig – amerikai hátszéllel – példátlan hatalmi helyzetbe kerülhet az energiaellátás területén.
Amiről senki nem beszél: az európai atomerőművek ellátásának veszélyes kiszervezése
Csendben és alattomban folyik a nukleáris váltóátállítás. Amerikai és cseh politikai nyomásra nemrég az amerikai Westinghouse és a francia Framatome hosszú távú szerződést kötött a cseh ČEZ vállalattal a Temelíni Atomerőmű (orosz VVER–1000 típusú blokkok) nukleáris üzemanyag-kazettáinak szállításáról.A szerződés értelmében a VVER–1000 típusú üzemanyag-kazetták szállítása 2024-ben kezdődik, és az üzemanyag gyártó vállalatok 15 évig biztosítják az ellátást. Magyarul az eddigi olcsó és biztonságos orosz üzemanyag helyett – politikai nyomásra – nyugati üzemanyagot fognak majd berakni az orosz típusú blokkokba.
Igen ám, de a francia-német Framatome vállalatnak van előélete: ez a cég okozta a paksi atomerőmű valaha volt legsúlyosabb üzemzavarát, amelyet a Csernobil és Fukusima közötti legkomolyabb atombalesetnek tartanak.
Magyarország a francia-német Framatome-ot bízta meg 2003-ban, a Medgyessy-kormány idején a Paksi Atomerőmű 2-es blokkjában lévő fütőelemek tisztításával, ám a tisztítótartály tervezési hiba miatt megrongálódott. 2003. április 11-én éjszaka az erőmű kettes blokkján a rosszul megtervezett tisztítótartályban összetört 30 fűtőelem-kazetta, radioaktív anyaggal telített gázok kerültek a levegőbe: a kibocsátási szint meghaladta a napi és a havi engedélyezett szintet is. A blokkot, amely Magyarország villamosenergia szükségletének 10 százalékát adta, le kellett állítani, az üzemelés kiesése napi ötvenmillió forintos bevételkiesést okozott.