– Egy olyan ország, amely az Európai Unió tagja, amelyik fejlődik, ahol a gazdaság mellett növekednek a termékenységi mutatók, amelynek erős ipara van és ahol tiszteletben tartják az emberek jogait. Ana Rosa, nekem Magyarország igenis példa – vágott vissza Juan García-Gallardo, a spanyol jobboldali Vox párt kasztíliai és leóni régió alelnöke egy minapi interjú során az őt kérdező riporternek az abortusztörvény egy kiegészítése kapcsán.
Spanyolországban széles társadalmi vita alakult ki, miután az új, jóval liberálisabb abortusztörvényen finomítana a jobboldali Vox párt, a kasztíliai és leóni régióban. Az törvény ugyanis már minden 16. évét betöltő nőnek, az ország bármelyik kórházában elérhetővé teszi a terhességmegszakítást a 14. hétig, eltörölve a háromnapos gondolkodási időt és kitiltva az abortuszkérelmeket elbíráló bizottságból azokat, akik ellenzik a magzat elvetetését.
Magyarországot a spanyol jobboldalon keresztül, a hazánkban korábban elfogadott törvény mintájára hozott javaslat miatt támadta a riporter, mondván „Magyarország számára nem példa és nem is szeretne itt élni”, García-Gallardo azonban helyretette a riportert és megvédte Magyarországot.
A Vox javaslata szerint a terhességmegszakítás előtt 4D-ultrahangot és a szívverés meghallgatását ajánlják fel a nőknek, ezzel is hangsúlyozva a magzatok élethez való jogát.
A jobboldali párt tehát a magyar modellt követné Kasztíliában és Leónban, amely szerintük fontos információkat és pozitív intézkedéseket nyújt egy jelentőségteljes döntés meghozatalában.
Hazánkban tavaly szeptember óta az abortusztörvény egy módosítása a szívhang meghallgatásához köti az eljárás elvégzését. Noha feminista és liberális szervezetek „az abortuszon áteső nők megalázásáról” beszéltek a módosítás kapcsán, életvédők üdvözölték a javaslatot, mondván „sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a magzatnak szívhangja van”.