Dél-koreai vezetők Japánban
A csütörtöki rakétaindítás néhány órával a dél-koreai és japán vezetők tokiói találkozója előtt történt, amelynek központi témája Phenjan nukleáris és ballisztikus programja.
A csúcstalálkozó tizenkét év óta az első a két szomszédos hatalom között. A felek igyekeznek helyreállítani azokat a kapcsolatokat, amelyek az 1910-től 1945-ig tartó japán gyarmati uralom alatt elkövetett atrocitások miatt romlottak meg.
A két ország jelenleg növeli a védelmi kiadásokat és rendszeresen tart közös hadgyakorlatokat, ami a dél-koreai elnök szerint elengedhetetlen a regionális és globális stabilitás szempontjából.
Észak-Korea fokozza a katonai aktivitást
A rakétakilövés vasárnap óta Észak-Korea harmadik erődemonstrációja, miközben Dél-Korea és az Egyesült Államok ezen a héten tartja öt éve legnagyobb közös hadgyakorlatát.
Március elején Kim Dzsong Un észak-koreai vezető elrendelte, hogy hadserege fokozza a katonai manővereket, hogy felkészüljön egy „valódi háborúra”. Washington és Szöul is megerősítette a védelmi együttműködést Phenjan növekvő katonai és nukleáris fenyegetésével szemben, ami az elmúlt hónapokban egyre több fegyverteszt formájában is megmutatkozott.
Észak-Korea kedden két rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát „tesztelt”, vasárnap pedig két robotrepülőgépet indított egy tengeralattjáróról, órákkal az amerikai–dél-koreai hadgyakorlat kezdete előtt.
A Szabadságpajzs elnevezésű katonai manőverek hétfőn kezdődtek, és a tervek szerint tíz napig tartanak. Észak-Korea a gyakorlatokat egy invázió próbájának tekinti, és válaszul „megsemmisítő” fellépést helyezett kilátásba – ismertette az MTI.