Kína felszólította az amerikai képviselőház elnökét, hogy „ne ismételjen meg végzetes hibákat”, és mondja le szerdára tervezett kaliforniai találkozóját Caj Jing-ven tajvani elnökkel. A kaliforniai kínai konzulátus nyilatkozata szerint nemcsak a térség békéjének és stabilitásának ártana, de „egyesítené a kínai népet egy közös ellenséggel szemben”, ha Kevin McCarthy, az amerikai alsóház elnöke megtartaná szerdára tervezett találkozóját Caj Jing-ven tajvani elnökkel.
Kína óva intette Amerikát: a képviselőház elnöke ne találkozzon a tajvani elnökkel!
Caj Jing-ven közép-amerikai útja végén átutazóban megáll az Egyesült Államokban.

A tajvani külügyminisztérium először múlt hónap elején erősítette meg, hogy a sziget elnöke közép-amerikai útja végén átutazóban megáll az Egyesült Államokban, ahol az ország nyugati partján a képviselőházi elnök fogadja őt. Az Egyesült Államok közleménye szerint a beiktatott megálló bevett gyakorlat az ilyen hosszú távú utak során, és semmi szükség nincs rá, hogy Peking túlreagálja a helyzetet.
A Los Angeles-i konzulátus szerint azonban helytelen a találkozót csupán megállónak nevezni, a tajvani elnök ugyanis „politikai műsor” érdekében szándékosan bonyolódik bele hivatalos találkozókba.
Nem számít, Caj Jing-ven milyen keretek között találkozik McCarthyval, a gesztus súlyosan megsértené a kínai népet, helytelen üzenetet küldene a tajvani szeparatista erőknek, valamint ártana a kínai–amerikai politikai kapcsolatoknak
– áll a konzuli közleményben.
McCarthy elődje, Nancy Pelosi korábbi képviselőházi elnök augusztusban tajvani látogatásával úttörő gesztust tett, ő volt ugyanis 25 év óta az első képviselőházi elnök, aki a szigetre látogatott. Antony Blinken amerikai külügyminiszter akkori közleménye szerint Pelosi tajpeji útja nem jelent változást az amerikai külpolitikában.
A konzulátus szerint azonban a találkozó nem áll az amerikai és a kínai nép közös érdekében, McCarthy pedig figyelmen kívül hagyja az elődje által elkövetett hibákat.
A kínai külügyminisztérium szóvivője hétfői nyilatkozatában mindemellett aláhúzta, hogy „határozottan elítéljük a hivatalos interakció minden formáját az Egyesült Államok és a tajvani hatóságok között”. Mao Ning hozzátette: Kína határozott lépéseket fog tenni annak érdekében, hogy megvédje szuverenitását és kiálljon területi integritása mellett.
Borítókép: Kevin McCarthy, az amerikai képviselőház elnöke újságírók kérdéseire válaszol a washingtoni Capitoliumban 2023. március 24-én (Fotó: MTI/AP/J. Scott Applewhite)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Ma érkezik haza az Axiom–4 legénysége – látványos visszatérés élő közvetítéssel
Magyar idő szerint délelőtt kezdődik Kapu Tibor hazatérése.

Trump elárulta, hogy mi a terve Putyinnal
Az amerikai elnök váratlan őszinteséggel beszélt Vlagyimir Putyinról és a NATO-ról.

Elképesztő videón az ukrajnai kényszersorozás
A nyílt utcáról hurcolják el a férfiakat, hogy a biztos halálba vigyék őket.

Beismerték az ukránok: törvénytelen a kényszersorozás
A kegyetlenkedések is mindennaposak.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Ma érkezik haza az Axiom–4 legénysége – látványos visszatérés élő közvetítéssel
Magyar idő szerint délelőtt kezdődik Kapu Tibor hazatérése.

Trump elárulta, hogy mi a terve Putyinnal
Az amerikai elnök váratlan őszinteséggel beszélt Vlagyimir Putyinról és a NATO-ról.

Elképesztő videón az ukrajnai kényszersorozás
A nyílt utcáról hurcolják el a férfiakat, hogy a biztos halálba vigyék őket.

Beismerték az ukránok: törvénytelen a kényszersorozás
A kegyetlenkedések is mindennaposak.