A Kingfisher nevű brit vállalat a Cebr2 közgazdasági tanácsadó céggel közösen végzett friss kutatása új, Nagy-Britannia jövőbeli vízellátottságával kapcsolatban növekvő problémákra világít rá.
A kutatás eredményei szerint egyes területeken már néhány éven belül súlyos vízhiány alakulhat ki − írja a Mirror című brit napilap. Anglia hét régióját fenyegeti az a veszély, hogy 2030-ra elfogy a víz. Ez a szám pedig 2040-re majdnem megduplázódna. Kelet-Anglia, Devon, Cornwall és a Scilly-szigetek már most hivatalosan aszályos állapotba kerültek, az ország többi része pedig „lábadozik” a közelmúltban tapasztalt hosszan tartó száraz időjárásból. Ezen időszak alatt a hőség – mutat rá a Vöröskereszt – felperzselte a földet és kiszárította a víztározókat, ami egyes területeken aszályos állapotot idézett elő. Yorkshire-ben például 13 folyó vízszintje a valaha mért legalacsonyabb, ami a nyugat-yorkshire-i Holmfirth egyik legnagyobb tározóját is érinti. Mivel a meteorológiai hivatal további forró időjárást jósol, ez azt jelenti, hogy további szárazságot hirdethetnek ki.
Jelenleg az ország egyetlen régiójában sincs vízhiányos terület, tehát most sehol nem áll fenn az, hogy a víz iránti kereslet meghaladja a helyi kínálatot.
A problémákat azonban egyre inkább súlyosbítja az éghajlatváltozás és a népességnövekedés.
A Nemzeti Aszálycsoport (National Drought Group) figyelmeztetett, hogy Angliát továbbra is egy forró, száraz időszak választja el attól, hogy idén ismét visszatérjenek a súlyos aszályos körülmények.
Mindezzel párhuzamosan a háztartások vízfogyasztása Anglia-szerte az elmúlt években emelkedett, és a britek jelenleg több vizet használnak, mint 2017–2018-ban. Eközben a Kingfisher kutatása azt is kimutatta, hogy a britek messze alulbecsülik, hogy mennyi vizet használnak – és pazarolnak – el. Az emberek ugyanis átlagosan úgy gondolták, hogy naponta körülbelül 57 liter vizet használnak el, holott a tényleges szám 144 liter volt.
Borítókép: Az angliai Nyugat-Yorkshire-ben található Wetherby város hídja a szinte kiszáradt Wharfe folyó felett 2018 júliusában (Fotó: Wikimedia Commons / Mtaylor848)