A hőséget használná ki a spanyol baloldal, hogy megnyerje a választásokat

„Nem volt jó ötlet erre az időpontra kiírni a választásokat” – vélekedett lapunknak egy alicantei lakos.

Tóth Brigitta (Murcia)
2023. 07. 23. 6:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negyvenfokos kánikula és több millió, nyaralását töltő spanyol választópolgár – ilyen rendkívüli körülmények között rendezik meg vasárnap Spanyolországban az előre hozott parlamenti választást, amelyet Pedro Sánchez szocialista miniszterelnök a május végi önkormányzati választásokon elszenvedett veresége után jelentett be. Francisco Franco diktátor 1975-ös halála és az ország demokratikus átmenete óta senki sem vetemedett arra, hogy a nyári turistaszezon és hőség kellős közepén szólítsa urnához a választópolgárokat. Azóta csak kétszer tartottak voksolást a nyári időszakban, de azokat is júniusban, még a szezon előtt megrendezték. Sánchez több szakértő szerint is szándékosan, egyfajta taktikaként tűzhette ki a nyár közepére a választásokat, hogy megpróbálja csökkenteni a szavazókedvet, ezzel együtt pedig a jobboldali ellenzék előnyét.

Az én nyaralásomat szerencsére nem befolyásolja a szavazás, mert július elején utaztam el Formenterára pihenni. Ha viszont egybeesett volna a vakációmmal, akkor egyszerűen nem szavaztam volna és kész. Szerintem egyáltalán nem volt jó ötlet erre az időpontra kiírni a választásokat, mert az embereket ebben az időszakban a legkevésbé sem érdekli a szavazás, mert nagyon meleg van, szóval én nem tartom elfogadhatónak ezt az időpontot erre

– nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Jesús Lloret, alicantei lakos.

Fotó: Tóth Brigitta

Spanyolországban több mint 37 millió állampolgár rendelkezik szavazati joggal, közülük húszmillióan minden évben távol vannak otthonuktól júliusban és augusztusban. Nem véletlen, hogy korábban soha ennyien, hárommillióan kérvényezték, hogy postán adhassák le szavazatukat, mert épp nyaralnak, vagy egyszerűen csak nem akarnak a fullasztó hőségben órákon át sorban állni a szavazóhelyiségek előtt. Voltak napok, amikor a legnépszerűbb nyaralóhelyeken több száz méteres sorok torlódtak fel a posta előtt, olyan sokan akarták egyszerre leadni szavazócédulájukat.

A hivatalok annyira túlterheltek voltak az elmúlt két hétben, hogy több városban még vasárnap is nyitva kellett tartaniuk estig, sőt két nappal a választás előtt meg kellett hosszabbítani a szavazatok leadási határidejét is, mert több százezer spanyol még nem juttatta el voksát egyetlen hivatalba sem. 

Eközben az egészségügyi dolgozók a több mint kilencmillió, 65 év feletti választópolgár egészségéért aggódnak. Már júniusban arra kérték a kormányt, hogy vezessen be rendkívüli intézkedéseket július 23-ra, a választás napjára, és hosszabbítsa meg a szavazófülkék nyitvatartási idejét este 10 óráig, hogy az idős korosztály tagjainak ne kelljen a legnagyobb hőségben az urnához járulniuk. A központi kormány azonban nem tett semmit, így az önkormányzatok egyesével kezdték el bejelenteni készenléti terveiket, hogy fenntartsák a szavazókedvet.

A murciai Cartagenában csütörtökön több száz nagy teljesítményű ventillátor és több mint tízezer palack víz állt készenlétben a városháza raktárában, amiket pénteken kezdtek el kiszállítani a szavazóhelyiségekbe. Mivel ezek többsége nem klimatizált, ezért a többi önkormányzat is hasonló intézkedésekkel várja a vasárnapot, és igyekeznek a lehető legkisebbre csökkenteni a rosszullétek arányát, ami így is nehéz lesz, tekintettel arra, hogy az ország nagy részén vasárnapra szinte elviselhetetlen kánikulát jósolnak.

Az előrejelzések szerint a dél-spanyolországi Andalúzia több városában a lakóknak 40-42 fokos hőségben kell majd leadniuk a szavazatukat, emiatt viszont rengetegen gondolnak azon, hogy az egészségük érdekében inkább távol maradnak az urnáktól még úgy is, hogy a Vöröskereszt orvosi szolgálatai is a szavazófülkék mellett lesznek, hogy szükség esetén megfelelő ellátást biztosítsanak. 

Hogy a forróság és a turistaszezon végül hány spanyol állampolgárt tart majd távol a szavazástól, nem lehet megbecsülni. A választási győzelemre legesélyesebb jobboldali Néppárt (PP) jelöltje, Alberto Núñez Feijóo azonban már most bejelentette, hogy ha ő lesz Spanyolország miniszterelnöke, törvényalkotással fogja megakadályozni, hogy Pedro Sánchezhez hasonlóan bármelyik jövőbeli kormányfő a nyári hónapokra írhasson ki országos választásokat, mert véleménye szerint megengedhetetlen, hogy az állampolgárokat bárki arra kényszerítse, hogy „válasszanak az urna és a nyaralás” között.

Borítókép: Kampányplakátok sorakoznak az egyik spanyolországi téren (Fotó: Tóth Brigitta) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.