Párizsba, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) miniszteri tanácsülésére indult csütörtökön Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. „Ma meg kellene vitatnunk az európai és globális gazdaságfejlesztési stratégiák kérdését a következő esztendőkre, ami nem könnyű, mert gazdaságfejlesztésre leginkább békében van lehetőség” – osztotta meg aggályait. A tárcavezető szerint azonban a béke egyre távolibbinak tűnik,
hiszen a NATO öles léptekkel halad a korábban közösen megrajzolt vörös vonalak átlépése irányába, és amellett, hogy a NATO az Ukrajnának szóló fegyverszállításokat és az ukrán katonák kiképzését az eddigieknél szorosabban akarja koordinálni, most már százmilliárd dollárt akar még belepumpálni a háborúba.
Tudatta, Jens Stoltenberg NATO-főtitkár erre vonatkozó javaslata első olvasatra kedden érkezett meg a tagállamokhoz. A dokumentumban részletesen kifejti a főtitkár, hogyan kívánja összegyűjteni a tagállamoktól a százmilliárd dollárt, amelynek öt év alatt kellene összegyűlnie. „Ami azt jelenti, hogy a NATO-ban a háború újabb, legalább ötéves elhúzódásával számolnak, azt pedig tudjuk, hogy ez micsoda kockázatot jelent, hiszen minden egyes nap, ami ezzel a háborúval telik el, az gyakorlatilag a háború időbeli és földrajzi továbbterjedésének kockázatát hozza magával” – fogalmazott Szijjártó Péter.
A magyar álláspontra kitérve elmondta, a háború megoldása nem a csatatéren, hanem a tárgyalóasztal körül van – a háborúnak ugyanis nem lehetnek nyertesei, ennek ellenére halottak és pusztítás van.