A Magyarországot támadó belga biztosjelölt kemény kérdéseket kapott

A belga biztosjelölt Hadja Lahbib az Európai Unió Tanácsának belga elnökségét is irányította már, a válságkezelésért és egyenlőségért felelős európai biztos portfólió megszerzése azonban akadályokba ütközhet a múltját tekintve.

2024. 11. 06. 10:42
Hadja Habib belga biztosjelölt.
Hadja Habib belga biztosjelölt. Fotó: Csudai Sándor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy régi krími útjával felháborította Ukrajnát, és egy iráni tisztviselőknek kiállított vízummal kapcsolatos ügy is nagy port vert fel, amely majdnem a lemondásához vezetett tavaly. A botrányok 2023 júniusában kezdődtek Lahbib körül.

Lahbib személyes hangvétellel kezdte nyitóbeszédét. A belga biztosjelölt egyébként algériai bevándorlók leszármazottja, ismert újságíró, majd belga külügyminiszter is volt. Nemcsak interjúkban és politikai beszédekben hivatkozik rendszeresen a saját hátterére, hanem tudatában van annak is, hogy az Európai Parlamentnek nagyon nehéz lesz elutasítania egy biztosjelöltet, aki a jövőbeli Európai Bizottságot nemcsak nemi szempontból, hanem hátterét tekintve is sokfélébbé teszi.

Lahbib elmondta, hogy a Covid–19 járványból levont tanulságok közé tartozik, hogy „egyetlen ország sem tud egyedül megbirkózni egy globális egészségügyi vészhelyzettel. Elmondta, hogy stratégiát fog kidolgozni az orvosi ellenszerek támogatására, beleértve a készletezést is. Az Egészségügyi Vészhelyzeti Felkészültségi és Válaszügyi Hatóság (HERA) döntő szerepet fog játszani az orvosi ellenszerek rendelkezésre állásának biztosításában – mondta Lahbib.                

Felkészültség

Hadja Lahbib elmondta, hogy megbízatása egyik első prioritása egy „robusztus EU-s felkészültségi stratégia” kidolgozása lesz. „Egy dolog egyértelmű, már nem csak reagálhatunk a válságokra. Proaktívan fel kell készülnünk.”

Hölvényi György EP-képviselő a világban található konfliktusokkal kapcsolatban megkérdezte, hogy mi garantálja, hogy teljes pártatlansággal látja el majd munkáját, főleg a Közel-Keletet tekintve. A biztosjelölt válaszul a civilek védelméről beszélt, és visszautalt a belga álláspontra, mely véleménye szerint kiegyensúlyozott politikát követ.

„Hogyan tudunk bízni önben, miközben vízumhoz juttatott iráni tisztségviselőket?” – hangzott a kérdés korábbi botrányára utalva. Válaszként az iráni nők védelméről beszélt. A kitérő válasz után ismét a megbízhatóságának hiánya merült fel. A zsidó közösség védelmével kapcsolatban elmondta, hogy minden közösség megvédése fontos számára. 

Védekezés a krími úttal kapcsolatban

Irmhild Bossdorf német EP-képviselő egy másik kényes, múltbéli kérdést vetett fel Lahbib előtt: egy krími útját, amikor még újságíróként dolgozott.

A 2021-es út megterhelte Brüsszel és Kijev közötti kapcsolatokat, amikor kinevezték Belgium diplomáciájának vezetőjévé. Lahbib orosz vízummal utazott a Krímre; az Oroszország által 2014-ben annektált félszigetet nemzetközileg ukránként ismerik el.

De Lahbib hevesen tiltakozott, elmagyarázva az út akkori kontextusát, hangsúlyozva Ukrajna érdekében tett erőfeszítéseit a belga külügyminiszterré válása óta, és megerősítve Kijevvel fennálló kapcsolatait.

„Közeli kapcsolatban vagyok Zelenszkij úrral” – mondta Lahbib.

A terhességmegszakítás mint EU-s jog

Megkérdezte Lahbibtól, hogy folytatja-e az Európai Parlament azon határozatát, amely az EU alapvető jogai közé sorolja a terhességmegszakítás jogát.

„A nők teste mindig is csatatér volt a nemek közötti egyenlőségért folytatott küzdelemben” – mondta Lahbib. Rámutatott, hogy itt több helyen is visszalépés tapasztalható. Néhány nő repülőgépre szállhat, hogy abortuszra menjen; másoknak ezt veszélyes körülmények között kell megtenniük – mutatott rá.

„Tudom, hogy néhányan itt nem értenek egyet velem” – mondta, de az Európai Emberi Jogok Bírósága már kijelentette, hogy a biztonságos abortuszhoz való hozzáférés hiánya az emberi jogok megsértése. „Erre az alapra építhetünk” – mondta.

Vízumbotrány

Az egyik legérzékenyebb kérdés eddig Assita Kanko belga EP-képviselőtől érkezett, egy vízumbotránnyal kapcsolatban, amikor Lahbib Belgium kormányában volt. Lahbib először más külügyminiszteri eredményeit és az Iránnal szembeni általános politikáját hangsúlyozta, megkerülve a kérdést. Ahelyett azt emelte ki, hogy a belga parlamentben megőrizte a bizalmat külügyminiszterként.

Pride

Az LMBTQ-mozgalommal kapcsolatos kérdésre válaszul elmondta, hogy támogatja a pride-ot és fontosnak tartja az ilyen típusú rendezvényeket, majd ismét rákérdeztek a kiadott vízumokkal kapcsolatos ügyekre. Közölte, hogy nem ad választ, mivel korábban már elmondta ezzel kapcsolatos érintettségét. 

 

 

Borítókép: Hadja Lahbib belga biztosjelölt (Fotó: Csudai Sándor) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.