Bár a német koalíció felbomlása nem közvetlenül Ukrajna miatt történt, a kijevi segítségnyújtás kérdése mégis jelentős szerepet játszott a folyamatban, ahogy azt az RBC-Ukrajna cikke is kifejti. A szerző szerint a támogatás politizálódása hozzájárult a feszültségek kiéleződéséhez.
Viktor Szavinok, a poznani Nyugati Intézet vezető elemzője szerint:
Ukrajna önmagában nem hibás. De a védelmi és katonai segítségnyújtás pénzbe kerül. Bár a német társadalomban elég magas a támogatottság szintje, mégsem alakult ki hosszú távú konszenzus. Ennek megfelelően bizonyítani kell, miért is van szükség Ukrajna pénzelésére
Olaf Scholz stratégiája és az „ukrán kártya”
A szakértő rámutatott arra, hogy Scholz kancellár hosszú ideig nem foglalkozott kellő mértékben az Ukrajna-kérdéssel, sőt az utóbbi hónapokban inkább a „béke kancellárjaként” próbálta pozicionálni magát. Most azonban úgy tűnik, hogy az „ukrán kártyát” használja fel politikai céljai elérésére.
Egyrészt Oroszország tevékenysége, hibrid akciói és dezinformációs kampánya Németországban veszélyt jelent a nemzetbiztonságra. Másrészt a kancellár logikája szerint úgy döntött, hogy az ukrán kártyát játssza ki a szabad demokraták és a CDU ellen. Az utóbbiaktól a kiadások növelésére és a márciusi választásokra vonatkozó beleegyezésre van szüksége
– magyarázta Szavinok.
A válság gyökerei egészen november 6-ig nyúlnak vissza, amikor Olaf Scholz kancellár elbocsátotta Christian Lindner pénzügyminisztert. Ez már akkor felvetette a „közlekedési lámpa koalíció” felbomlásának lehetőségét. Másnap, november 7-én, a liberális FDP három minisztere is megkapta felmentését, ami tovább mélyítette a krízist.
Ez a politikai instabilitás különösen érdekes, tekintettel arra, hogy mindössze néhány órával Donald Trump választási győzelme után következett be. A német belpolitikai helyzet alakulása így nemcsak az ország jövőjére, de az európai és transzatlanti kapcsolatokra is jelentős hatással lehet.
A német koalíció felbomlása és az esetleges előre hozott választások komoly következményekkel járhatnak Ukrajna támogatására nézve. Bár a német társadalom többsége továbbra is támogatja az ukrán ügyet, a politikai instabilitás és az esetleges kormányváltás befolyásolhatja a segítségnyújtás mértékét és formáját.
Az új politikai felállás kialakulása döntő fontosságú lesz nemcsak Németország, hanem egész Európa számára. A következő hónapokban várhatóan intenzív tárgyalásoknak és politikai manővereknek leszünk tanúi, amelyek meghatározzák az ország jövőbeli irányvonalát.
Ukrajna helyzete a német politikai változások tükrében
Szakértők szerint Ukrajna számára kulcsfontosságú, hogy megőrizze Németország támogatását a konfliktus során. Az esetleges politikai átrendeződés Berlinben új kihívásokat jelenthet Kijev számára, hiszen újra kell majd építenie a kapcsolatokat az új vezetéssel, és meg kell győznie őket a folyamatos segítségnyújtás szükségességéről.
Szakértők szerint Ukrajnának most még aktívabban kell kommunikálnia Németországgal, hangsúlyozva a támogatás fontosságát nem csak Ukrajna, hanem egész Európa biztonsága szempontjából. Az orosz dezinformációs kampányok elleni küzdelem is kiemelt jelentőségű lesz ebben az időszakban.
Borítókép: Olaf Scholz német kancellár érkezik a budapesti uniós csúcsra (Fotó: AFP)