A német elnök feloszlatta a parlamentet, február 23-án előre hozott választások lesznek

Steinmeier elnök feloszlatta a Bundestagot, hogy szabaddá tegye az utat az új választások előtt, amire a tervek szerint február 23-án kerül sor.

Forrás: Tagesschau2024. 12. 27. 13:10
Frank-Walter Steinmeier német elnök távozik, miután 2024. december 27-én a berlini Bellevue-palotában beszédet mondott a parlament feloszlatására vonatkozó döntéséről
Frank-Walter Steinmeier német elnök távozik, miután 2024. december 27-én a berlini Bellevue-palotában beszédet mondott a parlament feloszlatására vonatkozó döntéséről Fotó: John Macdougall Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz időkben cselekvőképes kormányra van szükség – jelentette be Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnök a Bundestag feloszlatását, írta a Tagesschau.

Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnök bejelentette a német Bundestag feloszlatására vonatkozó döntést
Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnök bejelentette a német Bundestag feloszlatására vonatkozó döntést. Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Sören Stache

Mai döntésével Steinmeier megnyitja az utat a február 23-ra tervezett új választás előtt. A Szociáldemokrata Párt (SPD) és a Kereszténydemokrata Unió (CDU) frakcióvezetői is megállapodtak erről a napról. A mostanihoz hasonló nehéz időkben a stabilitáshoz hatékony kormányra és megbízható parlamenti többségre van szükség – indokolta a döntését Steinmeier.

Ezért meg vagyok győződve arról, hogy az új választások a helyes út, ami hazánk javát szolgálja.

Olaf Scholz német kancellár 2024. december 16-án a parlament elé került bizalmatlansági szavazása
A parlament bizalmatlansági szavazása. Fotó: AFP/John Macdougall

Olaf Scholz szövetségi kancellár (SPD) december 16-án kért bizalmi szavazást önmaga ellen a Bundestagtól, amire a 717 képviselő közül 394-en szavazott nemmel, 207 képviselő igennel szavazott, 116 képviselő tartózkodott, ami ezen a szavazáson elutasításnak számít. Scholznak 367 igen szavazatra lett volna szüksége a többséghez, így a bizalmi szavazást elbukta.

 

Kivételes eset Németország történetében

Az a tény, hogy a Bundestag idő előtt feloszlott, kivételes eset Németország történetében. Scholz bizalmi szavazása csak a hatodik volt 1949 óta. Három esetben a választási időszak idő előtt véget ért. Ez 1972-ben a szociáldemokrata Willy Brandt, 1982-ben a kereszténydemokrata Helmut Kohl és 2005-ben a szociáldemokrata Gerhard Schröder kancellárokat érintette.

Olaf Scholz német kancellár 2024. december 16-án az elbukott bizalmatlansági szavazás után
Olaf Scholz német kancellár 2024. december 16-án, az elbukott bizalmatlansági szavazás után. Fotó: AFP/John Macdougall

Schröder 2001-ben is bizalmi szavazást kért, de nem azért, hogy elveszítse azt, hanem a részben ellenszegülő vöröszöld koalíciót akarta maga mögé állítani a Bundeswehr részvétele mellett az afganisztáni terrorizmus elleni harcban. Helmut Schmidt (SPD) 1982-es bizalmi szavazása is hasonlóan fegyelmezett volt, ugyanis ki akarta kényszeríteni az SPD/FDP koalíció jóváhagyását biztonsági és munkaerőpiaci politikájához. A Szociáldemokrata Párt mindkét kancellárja megnyerte a bizalmi szavazást, és a Bundestag nem oszlott fel. Olaf Scholznak ez nem sikerült.

 

Borítókép: Frank-Walter Steinmeier német elnök távozik, miután 2024. december 27-én a berlini Bellevue-palotában beszédet mondott a parlament feloszlatására vonatkozó döntéséről (Fotó: AFP/John Macdougall)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.