Olaf Scholz a bizalmi szavazás előtt tartott beszédében irányadó döntésről beszélt, és úgy fogalmazott, a bizalmi szavazás kérdése nemcsak a parlament, hanem minden választó ügye. A német kancellár kijelentette, hogy a gazdaságba és az infrastruktúrába történő beruházásokat nem szabad ellensúlyozni a jó egészségügy és ellátás, a stabil nyugdíjak és a hatékony önkormányzatok rovására – írta a Tagesschau.
A Bundestagban heves vita zajlott a bizalmi szavazás előtt.
A frakcióvezetők nem kímélték Scholzot, de a német kancellár – a bizalmi szavazást megelőző beszédében – nem bírálta sem saját magát, sem a kormánya döntéseit.
Merz a megkönnyebbülés napjának nevezte a bizalmi szavazást
Friedrich Merz, a CDU/CSU frakcióvezetője a Bundestagban tartott bizalmi szavazás napját a „megkönnyebbülés napjának” nevezte Németország számára. Olaf Scholz szövetségi kancellárt a tisztelet hiányával vádolta. A Kereszténydemokrata Unió frakcióvezetője bírálta Scholzot, amiért az országot a háború utáni történelem egyik legnagyobb gazdasági válságában hagyta. Emellett súlyos mulasztásokkal vádolta Scholzot az uniós szintű elkötelezettségében.
Ön lejáratja Németországot
– mondta Merz, hozzátéve, hogy a kancellár viselkedése az Európai Unióban szégyenletes volt.
Christian Lindner, az FDP vezetője a kancellár gazdaságpolitikáját támadta. Kijelentette, hogy
Scholz nem foglalkozott a versenyképesség hiányának mélyreható problémájával.
Lindner példaként említette az élelmiszerek áfájának csökkentését, amelyet Scholz éppen most javasolt.
Robert Habeck zöldpárti alkancellár óva intett attól, hogy a képviselők naivak legyenek a tervezett új választásokkal és az azt követő időszakkal kapcsolatban.
Mindenki úgy tesz, mintha utána minden jobb lenne
– mondta, hozzátéve: nincs garancia arra, hogy Németországban a február 23-ra tervezett új választás után gyorsan kormányt alakítanak. A politikus hangsúlyozta, hogy a Zöldek és ő személyesen is azon akarnak dolgozni, hogy „az ország ebben a nehéz szakaszban is cselekvőképes maradjon”.