Nekimentek Scholznak a német frakcióvezetők

A Bundestag valamennyi pártjának felszólalói arra használták az Olaf Scholz kancellárral szembeni bizalmi szavazásról szóló vitát, hogy a választási kampányra készüljenek.

2024. 12. 16. 18:51
Bundestag - Vote of confidence
2024. december 16., Berlin: Olaf Scholz (SPD) szövetségi kancellár a bizalmi szavazás elvesztése után elhagyja a Bundestag épületét, hogy a szövetségi elnökhöz menjen. (Fotó: Christoph Soeder / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP) Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olaf Scholz a bizalmi szavazás előtt tartott beszédében irányadó döntésről beszélt, és úgy fogalmazott, a bizalmi szavazás kérdése nemcsak a parlament, hanem minden választó ügye. A német kancellár kijelentette, hogy a gazdaságba és az infrastruktúrába történő beruházásokat nem szabad ellensúlyozni a jó egészségügy és ellátás, a stabil nyugdíjak és a hatékony önkormányzatok rovására – írta a Tagesschau

A Bundestagban heves vita zajlott a bizalmi szavazás előtt. 

A frakcióvezetők nem kímélték Scholzot, de a német kancellár – a bizalmi szavazást megelőző beszédében – nem bírálta sem saját magát, sem a kormánya döntéseit.

Merz a megkönnyebbülés napjának nevezte a bizalmi szavazást

Friedrich Merz, a CDU/CSU frakcióvezetője a Bundestagban tartott bizalmi szavazás napját a „megkönnyebbülés napjának” nevezte Németország számára. Olaf Scholz szövetségi kancellárt a tisztelet hiányával vádolta. A Kereszténydemokrata Unió frakcióvezetője bírálta Scholzot, amiért az országot a háború utáni történelem egyik legnagyobb gazdasági válságában hagyta. Emellett súlyos mulasztásokkal vádolta Scholzot az uniós szintű elkötelezettségében. 

Ön lejáratja Németországot

– mondta Merz, hozzátéve, hogy a kancellár viselkedése az Európai Unióban szégyenletes volt. 

Christian Lindner, az FDP vezetője a kancellár gazdaságpolitikáját támadta. Kijelentette, hogy 

Scholz nem foglalkozott a versenyképesség hiányának mélyreható problémájával.

Lindner példaként említette az élelmiszerek áfájának csökkentését, amelyet Scholz éppen most javasolt. 

Robert Habeck zöldpárti alkancellár óva intett attól, hogy a képviselők naivak legyenek a tervezett új választásokkal és az azt követő időszakkal kapcsolatban. 

Mindenki úgy tesz, mintha utána minden jobb lenne

– mondta, hozzátéve: nincs garancia arra, hogy Németországban a február 23-ra tervezett új választás után gyorsan kormányt alakítanak. A politikus hangsúlyozta, hogy a Zöldek és ő személyesen is azon akarnak dolgozni, hogy „az ország ebben a nehéz szakaszban is cselekvőképes maradjon”.

Alice Weidel, az Alternatíva Németországért (AfD) frakcióvezetője azzal vádolta a leköszönő szövetségi kormányt, hogy rossz állapotban hagyta az országot. Az autóipar szabadesésben van, a vegyipar pedig a magas energiaköltségek miatt van rossz állapotban. 

Weidel élesen fogalmazott a migrációval kapcsolatban.

 Azt mondta:

az országot elárasztották a követelőző migránsok 

Rolf Mützenich, az SPD frakcióvezetője attól tart, hogy a német kancellároknak a jövőben gyakrabban kell majd bizalmi szavazással szembenézniük a Bundestagban. 

Ennek elhárítására az egyetlen esély a komolyság és a kompromisszumkészség

– mondta Mützenich. 

Mindkettő jelenleg ritkaságnak számít itt

– tette hozzá és arra figyelmeztetett, hogy a parlamentben terjed a könnyelműség és a képmutatás. Mützenich szűklátókörűséggel, valamint ellentmondásos és komolytalan kijelentésekkel vádolta az Kereszténydemokrata Unió kancellárjelöltjét.


Scholz saját pártja támogatását sem élvezi

Alexander Dobrindt, a CSU-vezetője is beszédében nagyrészt bírálta Olaf Scholz szövetségi kancellárt és Robert Habeck gazdasági minisztert. 

Scholz még a saját pártja támogatását sem élvezi

– mondta Dobrindt, utalva a hetek óta tartó bizonytalanságra Scholz újbóli kancellárjelöltsége körül. 

Aki nem tudja összetartani kormányát és pártját, „az nem lehet szövetségi kancellár”

– hangsúlyozta a politikus.  

Dobrindt a migrációs politikáról is beszélt. Szerinte a jelenlegi helyzetben elengedhetetlen, hogy a szíriai menekültek hazájukba való visszatéréséről tárgyaljanak. Azok, akik jól beilleszkedtek, természetesen maradhatnak, de azokat, akik bűncselekményeket követnek el, ki kell toloncolni – mondta Dobrindt.   

Amint arról korábban írtunk, Olaf Scholz szövetségi kancellár elvesztette a bizalmi szavazást a Bundestagban. A 717 képviselő közül 394-en szavaztak nemmel, 207 képviselő igennel szavazott, 116 képviselő tartózkodott, ami ezen a szavazáson elutasításnak számít. A háborúpártiság okozta Olaf Scholz kormányának vesztét. A németek ugyanis megelégelték a háborúpárti politikát. Szakértők szerint az új választásokon a kereszténydemokrata-szociáldemokrata nagykoalíció előretörése a legvalószínűbb forgatókönyv, a kereszténydemokrata Friedrich Merz, a kancellári poszt várományosa azonban szintén hangsúlyozottan háborúpárti álláspontot képvisel. 

Borítókép: 2024. december 16., Berlin: Olaf Scholz (SPD) szövetségi kancellár a bizalmi szavazás elvesztése után elhagyja a Bundestag épületét, hogy a szövetségi elnökhöz menjen (Fotó: DPA/Christoph Soeder/DPA Picture-Alliance via AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.