Lapunk korábban már írt arról, hogy a ma leköszönő Biden-kormányzat több olyan lépést is tett, amelyek jelentős mértékben megnehezítették a két ország közötti együttműködést, jelentősen aláásva a kölcsönös bizalom alapjait.
A kettős adóztatás megszüntetése célzó egyezmény felmondása
A kettős adóztatás megszüntetését célzó egyezmény felmondása egyértelműen negatív hatással volt a gazdasági kapcsolatokra és a magyar állampolgárokra. Az egyezmény felbontása nemcsak magyar vállalkozók és befektetők számára jelentett jelentős anyagi hátrányt, hanem az amerikai cégekre is negatív hatással volt, amelyek Magyarországon tevékenykednek. A kettős adóztatás elkerülését célzó egyezmények általában kulcsfontosságúak a nemzetközi gazdasági kapcsolatokban.
Szijjártó Péter 2022-es nyilatkozata azt sugallja, hogy az Egyesült Államok döntésének hátterében politikai és gazdasági nézeteltérések álltak, különösen a globális minimumadó kérdésében.
Utazási korlátozások
A Joe Biden vezette amerikai adminisztráció 2023. augusztus 1-jétől szigorította a magyar állampolgárok beutazására vonatkozó szabályokat. Azután döntöttek így, hogy Washington szerint állítólag Magyarország nem kezelte a már többször jelzett biztonsági hiányosságokat.
A meglepően szigorú döntés következtében bonyolultabb lett beutazni az Egyesült Államok területére, emellett súlyos következményekkel számolhat, aki szabályt szeg az ott tartózkodás alatt – írta lapunk korábban. Az Egyesült Államok barátságtalan lépése nem csupán a turizmust érintette hátrányosan, de a tudományos és kulturális csereprogramokat is korlátozta.
A külhoni magyar kettős állampolgárok adatainak követelése
Az amerikai hatóságok a kettős állampolgársággal rendelkező külhoni magyarok adatait is szerették volna Magyarországtól. Ez a követelés, amely az amerikai nagykövetségtől érkezett, komoly aggályokat vetett fel a magyar kormány számára, mivel sértette az ország szuverenitását és az anyaország és a külhoni magyar közösségek közötti kapcsolatokat.
Az amerikai kormányt az aggasztotta, hogy a kettős állampolgárság révén más országok polgárai is vízummentesen utazhattak az Egyesült Államokba. Úgy tudni, hogy elsősorban az Európai Unión kívüli államokból származó, például kárpátaljai és vajdasági magyarok adatai érdekelték őket. A Biden-kormányzat lépése nemcsak a magyar–amerikai kapcsolatokra mért súlyos csapást, hanem a külhoni magyar közösségek biztonságérzetét is aláásta.
A demokrata kormányzat és annak budapesti helytartója, David Pressman távozásával azonban a mai naptól új lehetőség nyílik a két ország közötti kapcsolatok helyreállítására. Donald Trump kormánya és Magyarország közös célja, hogy helyreálljon a magyar–amerikai kapcsolatokban a kölcsönös tisztelet és együttműködés.
Orbán Viktor következetes migrációellenes álláspontja az Egyesült Államokban megértésre talált, ahol az európai migránsválsághoz hasonlóan az illegális migráció, az ebből fakadó bűncselekmények, a tömeges ember- és kábítószer-csempészet szintén hatalmas kihívást jelent, egyben Donald Trump kampányának egyik fő eleme volt.
Korábban a nemzetközi sajtó a migrációellenesség tekintetében ezért Orbán Viktor és Donald Trump politikája közé egyenlőségjelet tett.
A genderkérdés, a bürokráciacsökkentés, valamint a háborúellenesség is a megválasztott elnök kiemelt intézkedései közé fog várhatóan tartozni.
Orbán Viktor miniszterelnök tavaly nyáron megkezdett békemissziója után december elején Rómába utazott, ahol Ferenc pápával és Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszéléseket, amelyek során az ukrajnai béke kiemelt helyen szerepelt. Ezt követően a magyar miniszterelnök meglátogatta Donald Trump megválasztott elnököt a novemberi győzelme óta az első külföldi vezetők egyikeként. A találkozó, amelyre a floridai Mar-a-Lagóban került sor, jól mutatja a két politikus jó személyes viszonyát, ami várhatóan a kétoldalú kapcsolatok javulását is magával hozza Trump elnöksége alatt.
Akkor Orbán Viktor úgy fogalmazott: A jövő elkezdődött!