Határon átnyúló együttműködés segíti Kárpátalját

Megkezdődött a magyar–román–ukrán határtérség új fejlesztési programja. A határon átnyúló együttműködés célja, hogy megerősítse a régió intézményi és gazdasági kapcsolatait, valamint elősegítse Ukrajna uniós felkészülését.

Forrás: NSKI2025. 02. 15. 6:54
Forrás: NSKI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet vezetésével – valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával – 2025. január 1-jén vette kezdetét a Planning4U névre keresztelt EU-s projekt megvalósítása a „Partnerség határok nélkül” jelmondat mentén.

Határon átnyúló együttműködés erősödik a régióban
Erősödik a régióban a határon átnyúló együttműködés 
Forrás: NSKI

Az orosz–ukrán háború – térséget érintő – társadalmi-gazdasági hatásainak vizsgálatára, az ukrajnai közigazgatási reform következményeire, a határ menti régió fejlesztési irányvonalainak kijelölésére és a határokon átnyúló együttműködések ösztönzésére fókuszáló kezdeményezés az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 program társfinanszírozásával (a teljes uniós hozzájárulás összege: 600 327,63 EUR) valósul meg a projekt 2026. december 31-i zárásáig.

Határon átnyúló együttműködés az új kihívásokra válaszul

A Planning4U a magyar–román–ukrán határrégió, s különösen annak kárpátaljai kistérségeit célozza. A háború következtében Kárpátalja Ukrajnán belüli szerepe jelentős mértékben felértékelődött, hiszen – annak legnyugatibb megyéjeként – az ország legbiztonságosabb régiójává vált. Kárpátalja a konfliktus kirobbanása óta eltelt három évben nagyfokú társadalmi-gazdasági átalakuláson ment keresztül, így – többek között – erőteljes migrációs folyamatok jellemezték, számos belső-ukrajnai vállalat helyezte át ide székhelyét, illetve gyártását, termelését, melynek köszönhetően gazdasága – terepi tapasztalatok alapján és az országos tendenciákkal ellentétben – növekedési pályára állt. A régió mára – nemcsak földrajzi értelemben – Ukrajna Nyugat-kapujává vált.

Mindezzel együtt elmondható, hogy a projektben érintett határ menti területek a három érintett ország perifériáján helyezkednek el. Környezeti és társadalmi feltételeik – a fizikai határoktól függetlenül – nagyon hasonlóak, melyek erősítik egymásrautaltságukat.

A közelmúltbeli ukrajnai közigazgatási reform előírja, hogy az újonnan alakult kistérségi önkormányzatoknak – az állami és megyei tervdokumentumokhoz igazodó – fejlesztési terveket kell készíteniük, az ehhez szükséges tudás, szakértelem és eszközrendszer ugyanakkor nem minden esetben áll rendelkezésükre. A háború miatt ráadásul Kárpátalja és a vele szomszédos uniós régiók új kihívásokkal, illetve lehetőségekkel szembesültek. Ezért szükségessé vált a 2021–2027-es programozási időszak fejlesztési terveinek aktualizálása, valamint a HU-RO-UA határrégió társadalmi-gazdasági helyzetének és a határon átnyúló együttműködéseknek az értékelése is.

A projekt átfogó célja ezért – válaszul az intézményi kapacitások hiányosságaira és az ukrán közigazgatási reform, a koronavírus-járvány, valamint a háború okozta kihívásokra – a magyar–román–ukrán határ menti régió határokon átnyúló területfejlesztési terveinek és hatásvizsgálatainak az elkészítése. 

A projekt hálózata és közös fellépései fokozzák majd a régiók közötti együttműködést, a tudásátadást, valamint a jogi akadályok és egyéb kihívások felszámolását.

A Kárpátalján és Szatmár megyében – a projekt keretében – készülő fejlesztési tervek, valamint azok határon átívelő hatásainak értékelései Magyarországon és Romániában, továbbá a megvalósítandó képzések (területfejlesztés, projektmenedzsment, pályázatírás) válaszul szolgálnak a fenti kihívásokra, erősítik a határokon átnyúló intézményi és üzleti kapcsolatokat, és megkönnyítik Ukrajna felkészülését a jövőbeni uniós csatlakozásra. A képzéseken részt vevő személyek képesek lesznek a fejlesztési tervek elkészítésére és végrehajtására, s így a régió fenntartható fejlődésének elősegítésére.

A projekt eredményeként 14 kárpátaljai kistérségi fejlesztési terv jön létre, amelyek megfelelő alapot nyújtanak a részt vevő helyi hatóságok számára a jogszabályban előírt tervdokumentumok elkészítéséhez. 

Szatmár megyében kidolgozzák továbbá három olyan településnek a fejlesztési tervét is, amelyek a régió Magyarországgal határos területén fekszenek. A projekt során elkészített fejlesztési tervek és hatástanulmányok szintézise pedig segíteni fogja a jövőbeni közös tervezési tevékenységeket a programterületen és általában véve az EU-ban.

 

Szász Jenő, a projektet vezető Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke szerint az elmúlt években rendre megfogalmazódott a kárpátaljai tárgyalópartnerek – elsősorban a Beregszászi Járási Tanács, illetve a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának vezetése – részéről a fejlesztési tervek kidolgozásának az igénye, mely a háború kirobbanását követően csak még inkább előtérbe került. 

Ezek az elvárások később, az ungvári megyei vezetéssel folytatott egyeztetéseken is megerősítésre kerültek. Tekintettel arra, hogy – a háború nyomán – Kárpátalján kialakuló új társadalmi-gazdasági helyzet elemzése, valamint az ezen alapuló fejlesztési stratégia megalkotásának szükségessége amúgy is szoros összhangban áll a Nemzetstratégiai Kutatóintézet küldetésével, neki is veselkedtünk a feladatnak, mely munkához szövetségeseket is találtunk. Ezúton is köszönöm partnereinknek az együttműködést, a program közös titkárságának pedig a támogatást

– tette hozzá az NSKI elnöke.

Ez a sajtóközlemény az Európai Unió pénzügyi támogatásával jött létre. Tartalmáért kizárólagos felelősséget a Nemzetstratégiai Kutatóintézet vállal és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió állásfoglalását.

Borítókép: Új fejlesztési tervek készülnek a magyar–román–ukrán határrégióban (Forrás: NSKI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.