Oroszország bűnös – ítéletet mondott az Emberi Jogok Európai Bírósága

Az Emberi Jogok Európai Bírósága szerdán kimondta: Oroszország felelős a Malaysia Airlines MH17-es járatának 2014-es lelövéséért és az Ukrajnában elkövetett, háborúval kapcsolatos súlyos emberi jogi jogsértésekért. Ez volt az első alkalom, hogy egy nemzetközi bíróság hivatalosan tette felelőssé Moszkvát ezekért a tettekért, bár a döntéseknek inkább szimbolikus jelentősége van, hiszen Oroszország semmisnek tekinti az ítéletet.

2025. 07. 09. 18:06
Az Emberi Jogok Európai Bírósága történelmi jelentőségű döntést hozott
Az Emberi Jogok Európai Bírósága történelmi jelentőségű döntést hozott Fotó: DOMINIQUE FAGET Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) szerdán kimondta, hogy Oroszország felelős a Malaysia Airlines MH17-es járatának 2014-es lelövéséért, valamint több, Ukrajnában elkövetett súlyos emberi jogi jogsértésért, beleértve ukrán gyerekek Oroszországba hurcolását és örökbeadását. A döntés inkább szimbolikus jelentőséggel bír. Korábban írtunk róla, hogy a kelet-ukrajnai szakadárok ellenőrzése alatt álló Pervomajszk település mellől indították a rakétát.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága kimondta, hogy Oroszország felelős a 2014-es légikatasztrófáért
Az Emberi Jogok Európai Bírósága kimondta, hogy Oroszország felelős a 2014-es légikatasztrófáért
– illusztráció
Fotó: KOEN VAN WEEL / ANP MAG

A bíróság négy, Ukrajna és Hollandia által benyújtott kereset alapján hozta meg az ítéletet. Az ítélet alátámasztja Oroszország szerepét a 2014-es kelet-ukrajnai szakadár harcokban, évekkel a 2022-es teljes körű invázió előtt. Az MH17-es járat Amszterdamból Kuala Lumpurba tartott, amikor 2014. július 17-én lelőtték a szakadárok által ellenőrzött terület felett. A fedélzeten tartózkodó mind a 298 ember – többségük holland állampolgár – életét vesztette. 

A holland bíróság 2022-ben megállapította, hogy az orosz hadsereg által biztosított Buk típusú légvédelmi rakétarendszer lőtte le a repülőgépet.

Az EJEB egyhangú döntésében kijelentette, hogy a rakétát „vagy egy orosz katonai egység tagja, vagy az oroszok által támogatott szakadárok” lőtték ki. A bíróság szerint nem szükséges egy konkrét elkövető azonosítása, mivel a rakétarendszer és katonák (és a szakadárok is) orosz irányítás alatt álltak.

A holland külügyminisztérium üdvözölte az ítéletet és a jog érvényesülése felé tett fontos lépésként értékelték azt.

A bíróság Oroszországot felelőssé tette továbbá a 2014 óta elkövetett súlyos jogsértésekért Ukrajnában, mint például kivégzésekért, kínzásokért, nemi erőszakért, fosztogatásért, valamint ukrán gyermekek Oroszországba hurcolásáért és ottani örökbeadásáért. 

A döntésre reagálva Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta: Moszkva semmisnek és érdektelennek tekinti az ítéletet. Oroszország már nem tagja a 46 tagú Európa Tanácsnak, amelynek része az EJEB – mivel az ukrajnai invázió után kizárták a szervezetből.

Vlagyimir Putyin elnök és más orosz vezetők továbbra is tagadják, hogy Oroszország bármilyen szerepet játszott volna a MH17 tragédiájában.

A holland eljárás során nyilvánosságra került bizonyítékok szerint a rakétát az orosz hadsereg szállította le, mivel a szakadárok nem rendelkezhettek ilyen fejlett fegyverzettel. Az egyik szakadár állítólag egy ukrán katonai gép lelövéséről is hencegett abban az időszakban – számolt be róla a NY Times.

Borítókép: Az Emberi Jogok Európai Bírósága történelmi jelentőségű döntést hozott (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.