Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) csütörtökön kihirdetett ítéletében elmarasztalta Ukrajnát a Majdan téren 2013-2014-ben tartott uniópárti tüntetésekhez kapcsolódó odesszai összecsapás ügyében, megállapítva, hogy az ukrán hatóságok nem tettek meg mindent a vonatkozó nyomozati eljárások ügyében és több esetben is megsértették a magán- és családi élet tiszteletben tartásához való jogot, írja az MTI.

Fotó: AFP
Az ügy előzménye, hogy a 2014-es kijevi hatalomátvételt követően Odesszában oroszbarát Majdan-ellenes aktivisták, azaz a kijevi hatalomváltó tüntetéseket ellenzők sátortábort alakítottak ki. Kijev-párti ukrán radikálisok ezt május 2-án délután felszámolták, majd
felgyújtották a Szakszervezetek Házát, ahol ellenfeleik menedéket kerestek.
Ukrán források szerint az váltotta ki a zavargást, hogy két Kijev-párti tüntetőt ismeretlenek lelőttek.
Az ítéletet idézve a RIA Novoszty orosz hírügynökség kiemeli, hogy a hatóságoknak biztonsági intézkedéseket kellett volna hoznia, azonban ezt nem tették meg.
Ellenkezőleg, a kormány elismerte, hogy a rendőrhatóságok figyelmen kívül hagyták a rendelkezésre álló hírszerzési információkat és a vonatkozó figyelmeztető jeleket, és egy normális futballmérkőzésre készültek. Nem tettek erőfeszítést rendőri erősítés küldésére, vagy bármilyen érdemi kísérletet az összecsapások megelőzésére
– hangsúlyozta az anyag.
A bíróság azt is hozzátette, hogy a rendőrség passzivitása a zavargások idején közismert tény. „A tűzoltóautók helyszínre érkezését szándékosan 40 percet késleltették, és a rendőrség nem avatkozott be, hogy segítsen az emberek gyors és biztonságos evakuálásában az épületből. Így az állam elmulasztotta az időben történő mentési intézkedéseket” – mondták ki a bírák.
Az EJEB arra is kötelezte Ukrajnát, hogy fizessen kártérítést a zavargások áldozatainak.
Az odesszai zavargásnak csaknem 300 sérültje és összesen 48 halálos áldozata volt: hattal lőfegyver végzett, 32-en füstmérgezésben haltak meg, 10-en pedig szörnyethaltak, amikor kiugrottak az égő épületből.