Nem maradunk újévi klezmer koncert nélkül

Ha már nem játszhatnak százak előtt, akkor játsszák majd ezrek vagy akár milliók gyönyörűségére a tradicionális zsidó zenét.

Breuer Csilla
2020. 12. 21. 14:14
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén harmincéves a Budapest Klezmer Band. 2021. február elején pedig alapító-vezetője, Jávori Ferenc Fegya zeneszerző – zongorista 75. életévét tölti. Abban még csak reménykedhetünk, hogy a zenekarvezetőt a jeles évfordulón méltóképpen megünnepelhetjük, de a klezmer muzsika avatott művelőinek ünnepi koncertjei a koronavírus-járvány miatt sorra elmaradtak. De elkezdődhet az új év klezmer koncert nélkül? Olyan nincs! A máskor sok száz embert befogadó színház-, illetve hangversenytermekben való fellépés helyett most úgy döntöttek a neves zenészek, hogy „szobakoncerttel” köszöntik az új esztendőt. És, ha már nem játszhatnak százak előtt, akkor játszanak majd ezrek vagy akár milliók gyönyörűségére, hiszen a tradicionális zsidó zene kedvelői a világ minden tájáról élőben online hallgathatják és nézhetik a koncertet január elsején 19 órától. Egyedi hangulatot és modern látványvilágot ígérnek, lendületes és humorral átszőtt zenei produkciókat. Akik kicsit is ismerjük a műfajt és/vagy volt alkalmunk a zenekart látni/hallani az elmúlt évtizedekben, szemernyi kétségünk nem lehet afelől, hogy az élmény ebben a formában is emlékezetes lesz.

A klezmer zene kedvelői az online koncertre a jegy.hu-n vásárolhatnak koncert- és támogatójegyeket is.

A Budapest Klezmer Band újévi online koncertjének plakátja. Első sor: Jávori Ferenc Fegya – alapító, zenekarvezető, hangszerelő-zeneszerző – zongora; Barbinek Gábor – harsona; Máthé László – nagybőgő. Hátsó sor: Nagy Anna – harmonika; Gazda Bence – hegedű, ének; Végh Balázs – dob, ütőhangszerek; Kohán István – klarinét

Zenei átiratok és crossing-over

A Budapest Klezmer Band zenei átiratokat játszik, amelyeket az együttes alapítója és vezetője, a munkácsi származású Jávori Ferenc Fegya komponál. Ezek a dallamok Közép-Kelet-Európa azon területéről származnak, ahol a zsidó zenei kultúra egykor virágzó volt. A Budapest Klezmer Band Európában és Amerikában egyaránt ismert és közkedvelt, újra és újra sokoldalúságáról tesz tanúbizonyságot. Felléptek a Madách Színház, Kerényi Imre által rendezett Hegedűs a háztetőn című musicaljében, a Győri Balett és a Budapest Klezmer Band közös, Purim, avagy a sorsvetés című produkciójában, amelyben élőben adják elő Jávori Ferenc szerzeményét. Ezzel a produkcióval Hollandiában, New Yorkban, New Jersey-ben, Szlovákiában, Németországban, Finnországban, Dániában, Svédországban, Olaszországban turnézott a két együttes, mindenhol óriási sikerrel. A „Menyasszonytánc” című saját klezmer-musicaljük az Operettszínházban hat éve folyamatosan telt házzal megy. Játszották a Pécsi Nemzeti Színházban a Getto című musical-drámát is.

A Budapest Klezmer Band megkísérelte a klezmer és a klasszikus zene ötvözését is, művelve ezzel a rendkívül divatos zenei formát, a „crossing-over”-t. A kölcsönös, egymás zenéje iránti érdeklődéssel, a Liszt Ferenc Kamarazenekar hangversenymestere, Rolla János felkérte a Budapest Klezmer Band alapítóját, hogy olyan művet komponáljon, amelyben a két együttes együtt játszhat. Ez a Klezmer Szvit, amelyet 1999-ben mutattak be a Dohány utcai zsinagógában, és azóta minden évben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen is előadják mindig újabb tételekkel kibővítve. Végül a tíz tételre bővült műből, a Magyar Rádióban, CD-felvétel készült. A Klezmer Táncszvit a Győri Balettel és a Liszt Ferenc Kamarazenekarral közösen valósult meg. Bizonyára sokan ismerik a világhírű opera-énekesnővel, Rost Andreával elkészült Pannon dalok című lemezt is.

Díjak és elismerések

2000 januárjában a Magyar Tudományos Akadémia Pro Kultúra Alapítványának kuratóriuma Kodály Zoltán Közművelődési Díjat adományozott a Budapest Klezmer Bandnek a jiddis zenei hagyományok ápolásáért és terjesztéséért; az együttes 2003 augusztusában Artisjus-díjat kapott.

Jávori Ferenc Fegya zeneszerzőt, előadóművészt, érdemes művészt, a Budapest Klezmer Band alapító zenekarvezetőjét a magyar zenei kultúra szerves részét képező klezmer stílus nemzetközi népszerűsítéséért, valamint kiemelkedő zeneszerzői és előadóművészi pályája elismeréseként, 2014. március 15-én, Kossuth-díjban részesítették. 2015-ben a zenekart, a Magyar Zeneművészet kategóriában, Prima díjjal tüntették ki. A Közönség Prima Primissima 2015 díját a Budapest Klezmer Band nyerte el.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.