Egyetlen hazánk van: ez a magyar nyelv
– ezzel a Kányádi Sándor gondolattal indult útjára 2022 év elején a Petőfi Kulturális Ügynökség kiemelt programja, az Irodalmi karaván, amely az egységes magyar nyelv és kultúra ügyét szolgálja a hagyományos és kortárs magyar irodalom bemutatásával. Az Irodalmi karaván roadshow a tervek szerint Magyarországon és az országhatáron túl is „utaztatja” az irodalmat, kiemelten a Kárpát-medencében és Erdélyben.
Az első Irodalmi karaván utazás januárban számos lehetőséget adott a találkozásra: íróvendégeinkkel telt házas fellépéseken beszélgettünk a könyvek születéséről, az irodalmi elődökről és olyan kiemelt dátumokról, mint Nemes Nagy Ágnes születésének 100. vagy Tamási Áron születésének 125. évfordulója. Most tavasszal, visszatérve Erdélybe, újabb városokat érintve ezt a megkezdett utat folytatjuk, ezúttal a beszélgetések mellett már egy gyönyörű szabadtéri Tamási-kiállítást is bemutatva a székelyföldi közönségnek.
– mondta el Juhász Anna irodalmár, a Petőfi Kulturális Ügynökség kiemelt programok igazgatója.
Pál Dániel Levente, a Petőfi Kulturális Ügynökség irodalom szakmai igazgatója így foglalta össze a koncepciót:
Azt az utat kezdtük el idén járni, hogy keverjük a klasszikus irodalom szerzőit és a kortársakat. Az összecsengésekre vagyunk kíváncsiak, és arra, hogy egy-egy – életrajzilag lezárt – életmű miként élhet vagy él tovább egy aktívan alakuló másikban. Akit egy név vagy alkotói hang bevonz, annak felfedezés és új irodalmi élmény lesz egy másik. Ehhez kapcsolódik, hogy egyre többször vonunk be társművészeket is, színészeket, zenészeket – elképzeléseink szerint így még izgalmasabb és talán felejthetetlenebb lesz egy-egy program-összeállítás.
A meghívott vendégek közt szerepel Háy János József Attila-díjas és Térey-ösztöndíjas író, költő; Bartis Attila Marosvásárhelyen született, Térey-ösztöndíjas és Magyarország Babérkoszorúja díjas író, akihez kapcsolódik Bogdán Zsolt Jászai Mari-díjas, Csíkszeredában született színművész, érdemes és kiváló művész; Nagy Koppány Zsolt Marosvásárhelyen született, Térey-ösztöndíjas író, szerkesztő; Farkas Wellmann Endre Marosvásárhelyen született, József Attila-díjas és Térey-ösztöndíjas költő, szerkesztő; Vecsei H. Miklós Prima díjas színművész; Dálnoky Csilla színművész; Balázs Imre József irodalomtörténész és Balla Gergely, a Platon Karataev frontembere és szövegírója. Az esemény házigazdája Juhász Anna irodalmár, aki Tamási Áron, Pilinszky János, Dsida Jenő és Nemes Nagy Ágnes életművéhez kapcsolódó rendhagyó irodalomórákat tart az érintett városok kiemelt intézményeiben, míg este a Szalon-esteket és a könyvvásári beszélgetéseket moderálja.
Az ötnapos utazást a szervezők videón rögzítik, így a tartalmas beszámolók és az utazás izgalmas pillanatait egy filmben mutatják meg oldalaikon.