– Valóban élt Kárpáti Piroska? S ha élt, tényleg írt egy Trianon-verset? S ha írt, a románok tényleg felakasztották?
– 1920 júliusában magyar, ukrán, szerb, francia újságok adtak arról hírt, hogy Aradon kivégezték Kárpáti Piroska nevű fiatal tanárnőt a trianoni döntés traumája szülte verséért.
1920 júliusában olyan román „helytartót” küldött Bukarest Aradra, akit ott már jól ismertek előző működése alatti kegyetlenkedéseiről. A kivégzés után azonnal áthelyezték, túllépte hatáskörét.
Kárpáti Piroska nevű tanárnő élt, hogy ő írta-e a verset, az kérdés. Mindenesetre neve, alakja legenda lett, és a legendák túlélik az embert. És ahogy halad az idő, a legenda új és új értelmet kap, attól függően, milyen történelmi kor jön el. Nyilván az sem véletlen, hogy a Trianon-évforduló kapcsán került ismét elő a személye. Legenda tehát – olyan, mint akár a csodaszarvas. Nagy butaság lenne igazolásként bekérni az állat törzskönyvi kivonatát.
– Kárpáti Piroska költőt nem őriz az emlékezet, ellenben Tábori Piroska néven megjelent az Üzenet Erdélyből című vers, már 1919 decemberében…
– Nem mondtam, hogy Kárpáti Piroska költőnő volt. Az aradi, pár lapszámot megért
Függetlenség című újság főszerkesztője húsz évvel később ismerte el, hogy álnéven kapta és közölte le a verset, nem tudva, hogy valóban él egy Kárpáti Piroska Aradon.