Egy olasz búvár fedezte fel a különleges leletet, amikor fémes csillogásra lett figyelmes a tengerfenéken.
Miután értesítette a hatóságokat, a műkincsvédelem és a minisztérium tengeri régészeti csoportja is szakértő búvárokat küldött a helyszínre. A 4. század első feléből származó érmék a földközi-tengeri sziget északkeleti partjától nem messze pihentek a tengerifűben.
A The Guardian hétfőn publikált cikke szerint az olasz kulturális tárca nem közölte, hogy pontosan mikor történt a felfedezés. Azt azonban elárulták, hogy az érméket Arzachena közelében találták meg.
Mint az a közleményből kiderül, jelenleg is folyik az érmék vizsgálata, a pontos számukat azonban még nem közölték. A becslések szerint legalább harmincezer érméről van szó, de lehet akár ötvenezer is.
Az érmék a pénzügyi reformot bevezető Diocletianus császár korában vert úgynevezett follisok. A minisztérium közlése szerint a lelet minden darabja kivételesen jó állapotban maradt fenn, még a megrongálódott darabokon is olvashatók a feliratok.
Luigi La Rocca, a szardíniai régészeti hivatal illetékese az utóbbi idők egyik legjelentősebb leleteként beszélt az érmékről, hangsúlyozva, hogy a felfedezés újabb bizonyítéka a tengerfenéken őrzött régészeti örökség gazdagságának.
Hasonló leletre bukkant 2013-ban a nagy-britanniai Devonban Laurence Egerton, aki fémkeresővel vizsgálta a talajt. Az amatőr kutató a 22 888 follist pár száz méterre egy ókori római villa és egy katonai erődítmény maradványaitól találta meg.
Borítókép: Búvár talált rá a római kori érmékre (Forrás: Europress/AFP/Tahsin Ceylan)