A világhírű Szamos marcipán titka után kutattunk

„Bármit csináltok, csak minőséggel" – hangzott el oly sokszor Szamos Mátyás szavajárása, amely generációról generációra száll immár kilencven éve a családban. Napjainkban a Szamos hazánk egyik legismertebb családi vállalkozása, de termékeik minősége méltán híres az országhatárokon túl is. Szentendre hangulatos utcájában, a Szamos cukrászda tőszomszédságában található a Szamos Marcipán Múzeum, ahol érdekes programokat kínálnak kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Kelényi-Kovács Dórával, a cég fejlesztési vezetőjével beszélgettünk a cég hagyományairól, a családról és a múzeum sajátosságairól.

2024. 12. 30. 5:30
Szamos
Szamos Mátyás lánya, Kelényi Szamos Gabriella és menye,  Kelényi- Kovács Dóra a cukrászdában. Fotó: Chripkó Lili
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén harmincéves hazánk első marcipánokat bemutató múzeuma, a Szamos Marcipán Múzeum, ahol megismerkedhetünk a cukrászat és a marcipánkészítés remekműveivel, végighaladhatunk a magyar cukrászat két nagy alakja, Szamos Mátyás és Szabó Károly műhelyének különböző állomásain. Az emeleten található maga a múzeum, ahol vitrinbe helyezve tekinthetők meg a kiállított alkotások. 

Szamos
A Szamos Marcipán Múzeum kedves marcipán figurái. 

A Szamos marcipán világhírű

A marcipánmunkák művészien díszített esküvői tortákat, rajzfilmfigurákat, mesealakokat, világsztárokat, érdekes növényeket és állatokat formáznak. Ahogy felérünk az emeletre, először két világsztárral találkozunk: Diana hercegnő és Michael Jackson mandulamasszából készült másával. Diana súlya 55 kilogramm és 340 óra alatt készült el, a poplegenda marcipánszobra 62 kiló és 336 órán át tartott a megalkotása. A számos kiállított remekmű között megtalálhatjuk a 160 cm magas Országházat is marcipánból. A múzeum kiállítóhelyisége idén nyáron a 30. évfordulóra a vele szemben található cukrászda Klimt-termével bővült, itt állították ki a Puskás Ferenc tiszteletére készült marcipánszobrot.

Kelényi-Kovács Dóra elmondta, hogy a cukrászda és a múzeum 2003-ban nyitotta meg kapuit Szentendrén, és hamarosan a város egyik kedvelt nevezetessége lett.

A látogatók a látványműhelyükben betekintést nyerhetnek az elkészítés módjába, de ki is próbálhatják a marcipán készítését, formázását, a földszinten található boltban pedig megvásárolhatják a Szamos cég termékeit.

Szamos
Kelényi-Kovács Dóra, a Szamos fejlesztési vezetője új termékeikkel. Fotó: Teknős Miklós


Ahogy Kelényi-Kovács Dórától megtudjuk, a marcipánműhely alapítója, Szamos Mátyás szegény körülmények között nevelkedett, de már fiatalkorában is rajongott az édességekért. Cukrásztanulónak állt az 1930-as években igen jó hírnévnek örvendő Auguszt E. József Krisztina körúton található üzletében, ahol egy dán cukrász is dolgozott. Ő mutatta meg Mátyásnak, hogy kell kézügyességgel és szorgalmas gyakorlással a cukor és mandula keverékével összeállított masszából rózsákat formálni. Az ifjú cukrásztanonc a sok gyakorlásnak, rátermettségének és jó kézügyességének köszönhetően hamar megtanulta, hogyan készítsen csodás rózsaszirmokat. Szamos Mátyás ugyanazzal a lelkesedéssel bővítette apránként cukrászati termékpalettáját, mint amellyel marcipánkreációit is készítette. Az ízletes sütemények és torták a legjobb alapanyagokból, hagyományos receptek szerint készültek, és csokoládémanufaktúrájában is a régi receptek alapján gyártotta a legkiválóbb minőségű bonbonokat. 

A titkok, a receptek és az a különleges szenvedély, amellyel Szamos Mátyás megalkotta kreációit, generációról generációra száll a családban. A későbbiekben gyermekei is folytatták a cukrászati tevékenységet, megtanulták a marcipánrózsák tökéletesre csiszolt tudományát. Ma már a harmadik generáció is intenzíven részt vesz a vállalkozás munkájában. Ebből a családi vállalkozásból nőtte ki magát az 1990-es évekre a marcipánmanufaktúra. 

Szamos
A marcipánrózsa exkluzív csomagolásban. 

 

A marcipánrózsa azóta is megmaradt mint cégünk ikonikus terméke, csak kicsit átalakult, modernebb, exkluzív csomagolást kapott – meséli Kelényi-Kovács Dóra. – Egyébként minket sokan csak a marcipán készítésével kötnek össze, pedig napjainkra nagyon széles termékpalettánk alakult ki. Van egy saját gyártóüzemünk Pilisvörösváron, és cukrászdahálózatunk is, ami 22 üzletből áll és 450-500 fő dolgozik a cégnél.

 Üzleteinkben a saját készítésű süteményeink mellett desszertjeinket, csokoládéinkat,  karácsony tájékán pedig időszaki sláger termékeinket is megvásárolhatják a vendégek. De nemcsak a hazai piacon vagyunk jelen, hiszen exportálunk a világ távoli pontjaira is – tette hozzá a fejlesztési vezető.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.