Rengeteg történelmi és kulturális párhuzamot találunk Magyarország és Korea között

Június 27–28-án ismét megrendezték a Margitszigeten a KoreaON fesztivált, ahol a koreai kultúráé volt a főszerep. A kétnapos eseményen több mint tízezren vettek részt. A programok között volt koreai gasztronómia, zene, tánc és kézművesség. Fellépett többek között a Sweet Sorrow dél-koreai vokálegyüttes, a Kkokdu Gwangdae színházi társulat, valamint k-pop táncformációk és tradicionális művészek is. A látogatók megismerkedhettek a koreai fermentált ételekkel, részt vehettek kulturális workshopokon és látványos előadásokon.

2025. 07. 18. 11:35
Fotó: ANTAL ZSANI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szervezők – a Koreai Kulturális Központ és a Hanyou Alapítvány – célja, hogy hidat építsen a magyar és a koreai kultúra között, ennek részeként rendezték meg idén is a KoreaOn ingyenes fesztivált. A nagyszámú érdeklődés mindenképpen azt mutatja, hogy az esemény egyre népszerűbb a magyarok körében.

A Koreai Kulturális Központ és a Hanyou Alapítvány közös szervezésében, hatodik alkalommal rendezték meg a KoreaON fesztivált (Fotó: Antal Zsani)

Yu Hye Ryong, a Koreai Kulturális Központ igazgatója lapunknak elmondta, a fesztivál célja a koreai kultúra gazdagságának és sokszínűségének bemutatása a hagyományostól a kortársig, valamint hogy örömteli platformot biztosítson az arra érdeklődő magyar közönség számára. A programok között évről évre szerepelnek gasztronómiai bemutatók, idén például a jang (hagyományos koreai erjesztett szószok) és a kimcsi elkészítéséről, előadások a tradicionális Kkokdugwangdae társulattól és a népszerű Sweet Sorrow a cappella együttestől, valamint amatőr K-pop kórusok is felléptek. Koreai ételeket pedig mind kóstolni, mind vásárolni lehet a fesztiválon.

A fiatalok körében Magyarországon is egyre népszerűbb a K-pop Fotó: Antal Zsani

A tavalyi KoreaON több mint 15 ezer látogatót vonzott. Sok látogató aktívan vett részt – néhányan még a színpadi előadásokban is csatlakoztak, míg mások a kulturális élménystandoknál szórakoztak. Úgy gondolom, a fesztivál legfontosabb célja, hogy a közönség megértse és élvezze a kultúrát. A magyar látogatók nyitottságának köszönhetően ez a cél tavaly valóban megvalósult. Az ő folyamatos érdeklődésük és szeretetük tette lehetővé, hogy idén immár hatodik alkalommal rendezzük meg a KoreaON-t

– mondta Yu Hye Ryong.

 A programok között évről évre szerepelnek gasztronómiai bemutatók (Fotó: Antal Zsani)

Évente a Koreai Kulturális Központ több mint hetven kulturális kurzust kínál, kétévente két jelentős kiállítást rendez, különféle zenei koncerteket szervez, valamint együttműködik helyi magyar kulturális intézményekkel és művészekkel. 

Az ilyen események fontos szerepet játszanak a kulturális sztereotípiák elleni küzdelemben és a kölcsönös megértés elmélyítésében, mivel lehetőséget adnak idegen kultúrák megismerésére, és boldog közösségi élményeket biztosítanak

– mondta el az igazgató.

Fotó: ANTAL ZSANI

Hong Kyudok, a Koreai Köztársaság magyarországi nagykövete szerint a koreai–magyar kapcsolatok szempontjából is fontos az esemény. Kiemelte, hogy a KoreaON nem csupán egy kulturális bemutató, hanem egy olyan esemény, amelynek szívét a magyar résztvevők lelkesedése és részvétele adja, és amely jelentősen erősíti a két ország baráti kapcsolatát. Hozzátette, a magyarországi egyetemeken egyre népszerűbb koreai kurzusok és a budapesti Koreai Kulturális Központ aktív szerepe megmutatja a kulturális csere fontosságát, amely megkönnyíti a gazdasági és politikai kapcsolatok erősödését.

A kultúra – amit gyakran soft powerként, vagyis „puha hatalomként” emlegetnek – alapvető eleme a közösségi diplomáciának. Ez a nagyközönség számára is könnyen elérhető, és mély hatással bír. Ellentétben a hagyományos diplomáciával, amelyet rendszerint diplomáciai személyzet folytat, a kulturális diplomácia lehetővé teszi, hogy művészek, oktatók és az egyszerű polgárok is nagykövetekké váljanak. Magyarországon ma két egyetem – az ELTE és a Károli Gáspár Református Egyetem – kínál koreai tanulmányokat, és a budapesti Koreai Kulturális Központ, amely Európa legnagyobb ilyen intézménye, számos tanfolyamon és rendezvényen – köztük a KoreaON Fesztiválon – népszerűsíti a koreai kultúrát. Mivel több mint háromszáz koreai vállalat működik Magyarországon, a kulturális csere kiváló „jégtörőként” szolgál, amely megalapozza a még szorosabb gazdasági, politikai és diplomáciai kapcsolatokat

 – fogalmazott a Magyar Nemzetnek Hong Kyudok. 

A kulturális diplomácia lehetővé teszi, hogy művészek, oktatók, és az egyszerű polgárok is nagykövetekké váljanak (Fotó: Antal Zsani)

A nagykövet rámutatott, Korea és Magyarország sok történelmi és kulturális párhuzamot mutat. 

Mindkét nemzet megőrizte egyedi kulturális arculatát évszázadokon át tartó gyakori inváziók ellenére, emellett a koreai társadalom a családi értékekre épül, akárcsak a magyar társadalom. A gasztronómiai hasonlóságok – például a fokhagyma, chili és hagyma széles körű használata – biztosítják, hogy a koreai ételek jól rezonáljanak a magyar ízlésvilággal.

Ezek a közös vonások ismeretséget teremtenek, miközben a magyarok nyitottsága tovább erősíti befogadókészségüket a koreai kultúra iránt 

– mondta Hong Kyudok.

A nagykövet szerint a koreai kulturális gazdagság épp olyan fontos, mint az ország gazdasági és technológiai sikerei a nemzetközi presztízs és befolyás növelésében. Ő maga személyesen is aktívan részt vesz az eseményeken, politikai vezetőket hív meg, és azt is elmondta, hogy nagyra értékeli a magyar közösségi résztvevők támogatását, akik így maguk is kulturális nagykövetekké válnak.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.