Látta már Apponyi Albert grófot Don Quijote de la Mancha lovagjaként?

A Maskarában című tárlat a Magyar Nemzeti Múzeum történeti fényképtárának portrégyűjteményéből ad ízelítőt. Az ismert nemesek és polgárok fotográfiáiról érdekes háttértörténeteket tudhatunk meg, miközben egyebek mellett az is kiderül, kikről készült politikai karikatúra. A kiállítás virtuálisan már megnézhető, vasárnaptól pedig a Múzeumkert kerítésén is láthatjuk.

2021. 02. 27. 10:36
Izabella hercegnő és gyermekei Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Türr Istvánné mint a leláncolt Hungária
Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum

A bálra bizalmas barátja, Bernáth Dezső, később országgyűlési képviselő kísérte el, aki Sancho Panza jelmezében jelent meg. A korabeli tudósítás szerint nagy sikert arattak, s politikai karikatúra is készült róluk. Megtaláljuk a fényképek között az ifjú Teleki Pál grófot. A leírás szerint talán ő a legismertebb a két világháború közötti magyar miniszterelnökök közül. A konzervatív, antiliberális, ugyanakkor a szociális reformok iránt elkötelezett politikus, aki önmagát inkább tudósnak tartotta. A trianoni határok revíziójának legfontosabb ideológusa, tiszteletbeli főcserkész, a bálok egyik legkiválóbb táncosa volt, illetve szenvedélyes könyvgyűjtő. A fiatal, kosztümös estélyre öltözött tizenéves grófot a Strelisky műteremben örökítették meg 1890 körül.

Botticelli Minervájaként láthatjuk Széchenyiné Erdődy Hanna grófnőt, aki a legnagyobb magyarhoz méltón támogatta a Magyar Tudományos Akadémiát, segítette erdészeti kiadványok megjelentetését, és tevékeny részt vállalt a főúri társaság jótékonysági rendezvényein is. A képen a Műbarátok Körének a művészek nyugdíjalapja javára rendezett jótékonysági estélyén látható 1900-ban. Díszes, Mátyás király korabeli jelmezt visel Andrássy Gyula gróf fia, Andrássy Tivadar gróf az 1902-ben megrendezett nagyszabású lovasjátékokon, míg az utolsó fotográfián Giacomo Puccini Bohémélet című operája főszereplőjének, Miminek a jelmezébe bújt Apponyi Geraldine grófnő. Az 1934. évi jótékonysági operabálon Geraldine partnere Echerolles Sándor volt, aki Rodolfo szerepét alakította. A korabeli kritika szerint „a grófnő bájosan, finoman, kedves közvetlenséggel játssza meg a varrólányt”. Az ekkor készült fénykép érdekessége, hogy csak évekkel később, 1938-ban kapott sajtónyilvánosságot, amikor Apponyi Geraldine grófnő I. Zogu albán uralkodó jegyese lett.

Széchenyiné Erdődy Hanna grófnő Boticelli Minervájának jelmezében
Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum

A fotókiállítás virtuálisan már megtekinthető, de a Múzeumkert kerítésén is látható lesz. Vasárnap 15 órakor tartják a megnyitót, amelyet utcai tárlatvezetés követ.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.