Covid elvitelre
Július 1-jétől az Európai Unióban kivonják a forgalomból a műanyag fülpiszkálókat, evőeszközöket, tányérokat, szívószálakat, italkeverőket és léggömbpálcikákat. A rendelet célja elsősorban az egyszer használatos műanyag tárgyakból származó hulladék megelőzése és csökkentése. Az új jogszabály értelmében betiltják a 15 és 50 mikron közötti falvastagságú műanyag zacskókat (ilyenek például az uzsonnás- vagy a kutyapiszok szedésére szolgáló zacskók). A 15 mikronnál vékonyabb, úgynevezett „kifliszacskók” termékdíját hússzorosára emelik: a jelenlegi 57 forint/kilogramm helyett 1900 forint/kilogrammra. Az úgynevezett „lebomló” zacskókra pedig bevezetik az 500 forint/kilogrammos termékdíjat.
Felfedezésétől kezdve napjainkig több mint 8,5 milliárd tonna műanyag jött le a gyártósorokról, és ennek a mennyiségnek a felét az elmúlt 15 évben gyártották. Miközben ez az 1950-es évek elején még mindössze 2,3 millió tonna műanyagot jelentett évente, 2015-re már elérte az évi 448 millió tonnát, az évente megtermelt műanyagmennyiségnek becslések szerint mintegy negyven százaléka pedig egyszer használatos műanyag. Több mint ötmilliárd tonna került eddig a természetbe, és ha hihetünk Richard Thompsonnak, a Plymouthi Egyetem dékánhelyettesének, akkor ha nem változik a kereslet, a következő hét-nyolc évben annyi műanyagot gyártanak majd, mint ez idáig összesen. Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal becslései szerint húsz évig is eltarthat, mire egy nejlonzacskó lebomlik az óceánban, míg egy műanyag palack esetében 450 év is elképzelhető.
Az összes műanyagnak körülbelül a tíz százalékát hasznosítják újra, a Reuters szerint viszont a koronavírus-járvány kirobbanása óta Európában húsz százalékkal, Ázsia egyes részein ötven százalékkal, az Egyesült Államokban pedig helyenként hatvan százalékkal csökkent a műanyag-újrahasznosító cégek piaca.
Ennek egyik oka, hogy a vírus megjelenésével az újrahasznosított műanyag előállítási költsége az újonnan gyártott műanyag árának majdnem a duplájára ugrott. Eközben a vírustól való félelem miatt megnövekedett a kereslet az egyszer használatos műanyagok iránt, világszerte rehabilitáltuk a nejlonzacskókat, az elviteles csomagolóanyagokat, a sétálós poharakat. Az olajipari és műanyagipari vállalatok pedig kapva kaptak a lehetőségen a környezetvédők szerint, aktívan próbálják befolyásolni az eldobható csomagolóanyagok higiénikusságáról, megbízhatóságáról szóló narratívát. Megpróbálják megragadni a koronavírus adta lehetőséget.