Megint tavasz: rügyet bontanak a fák, végre vége a kabátos időnek, és itt a világvége-szorongás. Rendszerint a Föld napja, azaz április 22-e környékén jönnek ki a különféle kutatások eredményei és az elmaradhatatlan, ijesztő előrejelzések arról, hogy hamarosan #mindmeghalunk és már semmi remény.
Tavasz vége felé derül ki, hogy elhasználtuk az egész évre szánt energiát, ilyenkor indul még intenzívebb olvadásnak a sarki jég, és már várható az elmúlt évben kipusztult fajok listája is. Nagy levegő.
Egyes számú hír: az Egyesült Királyság nemzeti meteorológiai szolgálatának legújabb becslése szerint már 48 százalék az esélye annak, hogy 2026-ra átlépjük a globális felmelegedés egyik legfontosabb küszöbét, azaz a felmelegedés 1,5 Celsius-fok fölé emelkedik az iparosodás előtti állapothoz képest.
Minden bizonnyal legalább egyszer megdől majd az éves melegrekord 2026-ig, és noha az elmúlt hét évben sikerült egy Celsius-fok környékén maradni, Covid-járvány ide vagy oda, 2020 rekordmeleg év volt, a folyamat eredménye pedig nem csupán néhány forróbb nyári nap és kevesebb eső tavasszal, de drasztikus hőhullámokat, pusztító erdőtüzeket is okoz, és egyre több szélsőséget az időjárásban.