Rishi Sunak brit kormányfő szerint Nagy-Britannia továbbra is elkötelezett a zéró kibocsátás elérése mellett, de a megélhetési válság árnyékában muszáj behúzni a kéziféket, hogy a háztartások ne roppanjanak bele. A bejelentés értelmében elhalasztják a benzines és dízelüzemű autók forgalomba helyezésének betiltását, valamint a gázkazánok hőszivattyúkra cserélésének kötelezettségét is. Az előbbire a 2030-as határidőt még 2020-ban jelölték ki. A választások közeledtével és valószínűleg a közvélemény-kutatások adatait látva, úgy tűnik, a brit politika változtatott korábbi álláspontján.

Sunak szerint az elektromos autók olcsóbbá válásukkal lesznek egyre népszerűbbek, így „2030-ra az eladott autók döntő többsége elektromos lesz”. A kormány felmérései azt mutatják, hogy hatvan másodpercenként regisztrálnak egy új elektromos járművet, de Sunak a döntést a fogyasztókra kívánta bízni, „nem a kormánynak kell erőltetni” – idézte a miniszterelnököt a The Telegraph brit napilap.
Könnyebb fűtési szabályozás
Az autóknál komolyabb hátraarcot a fűtési rendszerek sürgetett fejlesztésével kapcsolatos bejelentés mutatott. A tervek szerint 2035-ben betiltották volna a gázkazánok használatát, amelyek a brit otthonok igen jelentős részében szolgáltatják a meleget. A hőszivattyúkra való átállás kötelezettsége több problémát is felszínre hozott. Egyrészt, a határidő rövidsége miatt a kínálat egyre kevésbé tudott lépést tartani a kereslettel. Másodszor, a kazáncsere óriási beruházási költséggel jár, amely hatalmas megterhelést jelentett volna a háztartásoknak. Harmadszor pedig a lakóépületek mintegy ötödében a hőszivattyúkat nem is lehetne hatékonyan alkalmazni. Ennek oka a brit építészet. A számos Viktória- és Eduárd-kori épület ugyanis nem megfelelően hőszigetelt, a legtöbb házban szimpla üvegezésű ablakok vannak, a kétrétegű üvegablak sokszor még a felújított otthonokban is luxus. (Magyarországon felújítást legtöbbször háromrétegű ablakkal végeznek.) A brit kormány ezeknek a lakóépületeknek felmentést adott a csere alól, a többieknek pedig jelentősen megemelték a hőszivattyúk telepítéséhez nyújtott támogatást, igaz, még így is komoly összeget emészt fel az átállás. Az olaj- és széntüzelésű kazánokat már 2026-tól teljesen be akarták tiltani a szigetországban, ennek a határideje is 2035 lett. A hírre mintegy 1,7 millió otthonban lélegezhettek fel.