„Zuhanunk, zuhanunk, Szentatyám, hacsak az Isten és
Szentséged mielőbb meg nem segít.”
II. Lajos magyar király a pápának, a mohácsi csata előtt
A történészek között hallgatólagos konszenzus van arról, hogy Hunyadi János 1407-ben született Zimonyban, ami kitalált évszám és hely, ezeket semmi sem igazolja. A Hunyadi-család 1409-ben kapta meg Vajdahunyad várát, ahonnan a családnév is származik, de a történészi konszenzus képtelen magyarázatot adni arra, hogy a „semmiből” érkező Hunyadi János hogyan válhatott az ország leggazdagabb földesurává, ha kezdettől nem volt komoly támogatója.
Ha Heltai Gáspár krónikáját (Krónika a magyarok dolgairól, 1575) vesszük alapul, akkor egy teljesen jól követhető és logikus származáskarrier-vonalat kapunk, még ha ezzel némi kellemetlenséggel is szembesülünk. Heltainál ugyanis nemzeti hősünk, a nagy törökverő egy házasságon kívüli kapcsolat gyümölcseként, vagyis törtvénytelen gyermekként tételeződik föl. Heltai szerint Luxemburgi Zsigmond 1395-ben az ötödik Balkán-hadjárata során Erdélyen keresztül tört Havasalföldre, és ekkor akadt rá a szép Morzsinai Erzsébetre, akinek megígérte, hogy ha fiat szül, akkor keresse fel őt Budán és gondoskodik róluk. Ennek bizonyítására gyűrűt is adott Erzsébetnek. Heltai szerint Erzsébet fiút szült, akivel megjelent a király előtt és a gyűrűvel igazolta magát.
Történészeink többsége nem fogadja el a Zsigmond-féle származást, mondván: ez Hunyadi János származásának megszépítése, azonban bizonyos érvek amellett szólnak, hogy nem vethetjük el ezt az eredetvonalat. Az olasz Bonfini Antal volt az, aki tényleg megpróbálta megszépíteni a Hunyadiak származását, azt teljesen érthetetlenül a római időkbe vezetve vissza. A gyermektelen Zsigmond betartotta ígéretét, Erzsébetet kiházasította egy, a kornak megfelelően vitéz emberhez, egy bizonytalan származású, de mégiscsak magyar nevű Serbe fia Vajkhoz. Vajk 1409-ig az egyik fontos határvár, Keve várkapitánya volt, tehát megbízható, bátor katona. Hunyadi Jánosnak egy vitéz nevelőapa csak az előnyére válhatott.
Itt azonban egy lényeges dologra kell rámutatnunk, ugyanis Vajknak ekkor már van egy János nevű gyermeke. A magyar történészek ezt a szembeötlő ellentmondást magától értetődőnek vették, holott nem az. Mert ha egy családban, egy időben két azonos nevű gyermek él, az csak úgy lehetséges, ha valamelyik egy másik családból került oda.
Vajk nyilvánvalóan korábban megözvegyült férfi volt. A történészi önkény szerint ez a „másik” János 1419-ben született, ekkor említik először oklevélben, majd 1440 körül meghalt, de 1439-ben, egyidőben a mostohatestvérével, a „mi Hunyadi Jánosunkkal”, még szörényi bánná is kinevezték az ország legveszélyesebb tartományában, ami egy húszévestől igen szép karrier.
De nem inkább arról volt-e szó, hogy a két János csaknem egykorú lehetett?
A középkori Magyarországon a törvénytelenül, házasságon kívül született gyermekek igen szigorú megítélés alá estek, és az kifejezetten hátránynak számított. A szülők nem lehettek igazán büszkék szerelemgyerekükre, akit titkolni voltak kénytelenek, főleg a vagyonosabb, nemesi réteg esetében – legalábbis nálunk, mivel nyugaton megengedőbbek voltak az erkölcsök. Mint a Hunyadiak elismert kutatója, Kubinyi András történész megjegyezte:
Talán sehol másutt nem titkolták el annyira a törvénytelen születésűeket, mint nálunk.
Ne felejtsük el, hogy Magyarország ebben az időben apostoli királyság és a Szent Korona országa, ahol a szakralitással kapcsolatos elvárások igen magas szinten álltak.