Az obstruktív alvási apnoé szindróma esetén – melyről a páciens sokszor nem is tud – nem alakul ki mély alvás, aminek oka a felső légutak alvás alatti ismétlődő részleges vagy teljes elzáródása. Korábban az alvási apnoéban szenvedők memóriájával és koncentrációjával kapcsolatos zavarait más egészségügyi problémával is összefüggésbe hozták: az elhízással, a magas vérnyomással vagy a 2-es típusú cukorbetegséggel. A Johns Hopkins Medicine szerint – erről a Webmd.com írt – az Egyesült Államokban 18 millió embernek lehet alvási apnoéja, a jelenség az elhízottak körében gyakoribb.
Az angliai Kings College London vizsgálatában 27 kezeletlen, obstruktív alvási apnoéban szenvedő férfi vett részt. A 35–70 év közötti férfiak egyébként egészségesek voltak. A Frontiers in Sleep című folyóiratban publikáló szerzők szerint az alvási apnoéban szenvedő férfiak a következő kognitív funkciókban mutattak szignifikáns csökkenést: kitartó figyelem, viselkedés szabályozása és döntéshozatal, vizuális memória.
Eredményeik azt sugallják, hogy a kognitív változások már a középkorú, egyébként egészséges férfiaknál is kialakulhatnak.
Magyar kutatók a mindannyiunk éjszakáiban megjelenő álmokra koncentráltak. Míg az álmok sajátos, gyakorta bizarr jellege, érzelmi színezete és vélt vagy valós jelentése évezredek óta az emberiség egyik legnagyobb talánya, az ELTE közleménye szerint az álomkutatás a pszichológia és az idegtudományok vidékén meglehetősen elhanyagolt területnek számít, sőt még az alváskutatás területén belül sem tartozik a népszerű témák közé. Ezt a hiányt pótolva az ELTE PPK Alváslaborjának kutatói, Simor Péter és Bódizs Róbert, valamint Philippe Peigneux, a Brüsszeli Szabadegyetem munkatársa. Ez a mellőzés azért érdekes, mert az agy egy átlagos éjszaka alatt körülbelül 4,8 órányi álomképet hoz létre. Az esetek többségében azonban mégsem tudjuk felidézni ezeket ébredés után.