A szűznemzést egyes madárfajoknál, halaknál és más hüllőknél is kimutatták már, de krokodiloknál korábban még soha. A tudósok szerint a tulajdonságot egy evolúciós őstől örökölhették, így elképzelhető, hogy a dinoszauruszok is képesek lehettek az önmegtermékenyítésre.
A tojást egy 18 éves nőstény, hegyesorrú krokodil rakta a Parque Reptilandiában 2018 januárjában. A tojásban lévő utód teljesen kifejlődött, de nem mutatott életjeleket és nem kelt ki.
A tojást lerakó krokodilt kétéves korában szerezték be, és egész életében más krokodiloktól elkülönítve tartották. Ezért a park tudományos csapata felvette a kapcsolatot egy virginiai kutatóegyetemmel, amely a szűznemzésre, tudományos nevén partenogenezisre specializálódott.
A szakértők megvizsgálták a magzatot és megállapították, hogy genetikailag több mint 99,9 százalékban azonos az anyjával, ami megerősítette, hogy az ivadéknak nem volt apja, azaz ivartalan szaporodás eredménye volt.
A kutatók a Royal Society Biology Letters című folyóiratában azt írták, hogy a krokodiloknál gyakoribbak lehetnek a szűznemzések, és eddig csak azért maradtak észrevétlenek, mert senki sem kereste az ilyen eseteket.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)