Tengeri szörny maradványait találták meg Chilében

A Chilei Egyetem szakemberei szerint a plioszauruszok nagyjából 160 millió évvel ezelőtt élt tengeri hüllők voltak és harapásuk erősebb volt, mint a Tyrannosaurus rexé.

Forrás: MW2020. 09. 28. 20:46
null
Forrás: Raul Lunia/AFP/Novapix/Leemage
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A most felfedezett tengeri ősmaradványok a csoporttól származó második legrégebbi leletek, amelyeket a déli féltekén találtak – írja a beol.hu.

Illusztráció. Fotó: Raul Lunia/AFP/Novapix/Leemage

A chilei Atacama területének nagy részét egykor a Csendes-óceán borította, ám mostanra kavics- és homoksivataggá vált, amelynek egyes részein évekig nem esik az eső.

A térséget egykor a plioszauruszok uralták. Az ökológiailag

a kardszárnyú delfinekhez hasonló tengeri teremtményeknek nagyméretű koponyájuk, megnyúlt pofájuk, rövid nyakuk és veszedelmes fogaik, áramvonalas testük és uszonyszerű végtagjaik voltak.

A kutatók állkapocs-, fog- és végtagtöredékeket találtak a Loa folyó medencéjének két pontján, a Calama nevű bányaváros közelében.

A 2017 óta vizsgált egyik teljes fosszília valószínűleg 6-7 méter hosszú. A koponya nagyjából egyméteres, a fogak 8-10 centiméter hosszúak.

A kutatók a Journal of South American Earth Sciences című folyóiratban publikálták az eredményeiket.

További érdekes leletek

Mint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk, a mai Olaszország területén élt egyik utolsó neandervölgyi ember fogát találták meg a kutatók az ország északkeleti részén lévő Veneto régióban.

Egy másik cikkünkben pedig egy kínai leletről adtunk hírt, miszerint ősi alkoholt találtak egy kétezer éves kínai bronzedényben.

A magyar kutatók is bővelkednek a nagy eredményekben, nemrégiben azonosították az első magyarországi dinoszaurusztojás-leletet, amelyet Budapesten, a Magyar Természettudományi Múzeumban állítottak ki és mutattak be a nagyközönség számára, valamint X. századi honfoglaláskori leletek kerültek elő, amikor egy kilenc sírból álló temetőt tártak fel idén júniusban a Kiskunfélegyháza-Terjék tanya lelőhelyen a Kiskun Múzeum és a Magyarságkutató Intézet kutatói.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.