X. századi honfoglaláskori, kilenc sírból álló temetőt tártak fel idén júniusban a Kiskunfélegyháza-Terjék tanya lelőhelyen a Kiskun Múzeum és a Magyarságkutató Intézet kutatói.

X. századi honfoglaláskori, kilenc sírból álló temetőt tártak fel idén júniusban a Kiskunfélegyháza-Terjék tanya lelőhelyen a Kiskun Múzeum és a Magyarságkutató Intézet kutatói.
A szakértők jelenleg a leletanyag szakszerű restaurálását fejezték be. A régészek a feltáráson többek között a lovas temetkezésekre jellemzően, sírokba helyezett kengyeleket illetve zablát, valamint különböző ékszerek találtak és előkerült egy X. század középső harmadában vert, paviai ezüst érme is.
Az anyagvizsgálatokból kiderült az is, hogy a sírokban talált különböző vaskengyeleket az avar- és honfoglaláskorra jellemző kovácsolási technikával állították elő, és az aranyozott ezüst tárgyakat tűzaranyozással díszítették.
Makoldi Miklós, a Magyarságkutató Intézet Régészeti Kutatóközpontjának igazgatója kiemelte: fontosnak tartották, hogy a végső pusztulás szélén álló honfoglaláskori temető feltárását elvégezzék. Mint mondta: az intézet figyelmet fordít arra, hogy az ehhez hasonló lelőhelyek, amelyek magyarság számára fontosak, ne váljanak az enyészetté.
Az igazgató reményét fejezte ki, hogy a feltáráson találnak még olyan bolygatatlan sírokat, amelyek megmutatják az egykori temető gazdagságát. A leletek a Kiskun Múzeumban kerülnek elhelyezésre.
Az eredeti cikk a Magyarságkutató Intézet honlapján olvasható el.
Ázsiai hun genetikai örökség a Kárpát-medencében
A Magyarságkutató Intézet egy korábbi közleményében felhívta a figyelmet a Human Genetics nemzetközi tudományos folyóiratban megjelent a vaskori ázsiai hunok genetikáját vizsgáló archeogenetikai publikációra.
Keyser, Christine és kutatótársai 52 csontmaradványt vizsgáltak Tamir Ulaan Khoshuu temetőből, amit Közép-Mongóliában tártak fel. Ezt a temetőt az ázsiai hun korban használták Krisztus születésének ideje környékén. A publikációban a genetikusok leírják a temetőben kimutatható rokoni viszonyokat, melyekből a társadalmi szerveződésekre következtetnek.
A kutatásukat kiterjesztik arra, hogy az ázsiai hun minták, mely más archaikus mintákkal mutatnak genetikai kapcsolatot. Az adatbázisban való keresés alapján közös férfiágú haplotípust írnak le két ázsiai hun minta és III. Béla örökítőanyagával. Két másik ázsiai hun lelet az ugyancsak székesfehérvári bazilikában feltárt II/54 jelzésű mintával mutat genetikai kapcsolatot. Négy ázsiai hun minta esetében a X. honfoglaláskori magyarokkal mutatnak ki hasonló haplotípust a szerzők.
A közleményt megalapozó cikk IDE kattintva érhető el.
Két szemtanú is látta.
A Kúria friss határozata tisztázta a helyzetet, ifj. Lomnici Zoltánt kérdeztük arról, hogy mi következhet most.
Porrá égett.
Közben a DK egyre békülékenyebb a Tisza Párt irányába.
Ha autóval közlekedik, tegyen magának egy szívességet és kerülje el ezt a hidat délután
Putyin titkos DNS-e, ebben a betegségben szenved az orosz elnök
Szoboszlai bekavart, nagy bajban a magyar drukkerek
Óriási offenzívára készülnek az oroszok
Eddig érvényesek a felsőoktatási diákigazolványok
Mérföldkőhöz ér a magyar hadsereg fejlesztése: érkeznek az új sugárhajtású repülőgépek Kecskemétre
Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát
Rúben Amorim úgy érzi, már nem sokáig lesz a Manchester United edzője
Hazám mostantól kezdve nyílt diktatúra
Zaklatási botrány női tornában: aki hibázott az edzésen, annak vetkőznie kellett!
Dárdai Pál felfedezettjéről már nem csak Berlinben beszél Németország + videó
Nagy Ervin vérlázító arroganciája okozhatja Magyar Péter vesztét
Két szemtanú is látta.
A Kúria friss határozata tisztázta a helyzetet, ifj. Lomnici Zoltánt kérdeztük arról, hogy mi következhet most.
Porrá égett.
Közben a DK egyre békülékenyebb a Tisza Párt irányába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.