A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) új vizsgálati módszer, az úgynevezett száraz vércsepp technológia bevezetésére készül – mondta el Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) igazgatója. A MACS első embere az M4 Sport Sporthíradóban beszélt arról, hogy jelenleg a minták tárolása és szállítása a doppingellenes harc legdrágább tétele, ezen költségek lefaragásán segítene sokat az új technológia bevezetése.
– Fontolgatják, hogy már a jövő nyári tokiói olimpián is alkalmazzák, de a 2022-es pekingi téli ötkarikás játékokra biztosan összeáll minden – fogalmazott Tiszeker Ágnes. Elmondta, jelenleg a doppingvizsgálatra levett vért csak 2–8 fok közötti hőmérsékleten lehet tárolni, ami megnehezíti és megdrágítja a tíz évig való tárolást. Tiszeker kiemelte: a vércukorszint napi monitorozására az ujjbegyből levett vér is alkalmas, a kérdés most az, hogy ennek a pontossága elegendő-e a doppingvizsgálathoz.
– A zéró toleranciás szerek esetében jelzésértékű, ha azok akár csak minimálisan is kimutathatók ezzel a módszerrel – tette hozzá a vezető, aki szerint arról még zajlanak az egyeztetések, hogy ezek a mintavételek elegendőek-e például egy eltiltáshoz. A magyarországi doppinghelyzettel kapcsolatban elmondta, idén szeptember 30-ig tizennégy pozitív eset volt itthon. – Ez nem kevés, olimpia előtt vagyunk, ilyenkor nagyobb az izgalom és a bátorság – fogalmazott Tiszeker Ágnes.