Kós Hubert brutális egyéni csúccsal Eb-bronzérmet szerzett

Két magyar éremeséllyel kecsegtető döntő maradt a kazanyi rövid pályás úszó Európa-bajnokság utolsó napjára. Az egyikből valóban érem lett: Kós Hubert az egyéni csúcsán több mint hat másodpercet javítva lett harmadik 400 vegyesen.

2021. 11. 07. 18:34
KS Hubert
Úszó világkupa Fotó: Koszticsák Szilárd

Az Eb magyar sztárja, a három aranyérmet szerzett Szabó Szebasztián és a magyar csapat másik magyar érmese, szombaton befejezték szereplésüket Oroszországban. Két magyar éremesély maradt vasárnapra, Késely Ajna és bravúrjában bízhattunk.

Kezdjük utóbbival, a 18 éves tehetség sikerrel járt 400 vegyesen. Kós sokáig nagy csatában volt a negyedik-harmadik helyen, az utolsó két hosszon azonban már egyértelműen uralta a dobogós pozíciót. A 4:06,13-as eredménye óriási egyéni csúcs, több mint hat másodpercet javított a korábbi rekordján.

– Borzasztóan elfáradtam a verseny végére, örülök, hogy be tudtam jönni érmes helyre és elképesztően nagy egyéni csúcs lett belőle – kereste a szavakat Kós. – Nagyon fájt ez az úszás, az utolsó pár méteren az adott erőt, hogy tudtam, az éremért ment a harc.

Késely Ajna is közel járt az éremhez 400 gyorson, nagyot hajrázott érte, és alig több mint négy tizeddel maradt el a harmadiktól. Ennek ellenére pozitívan nyilatkozott Késely, aki a tokiói olimpia után Turi Györgytől távozva, az edzőként kezdő Bernek Péterrel kezdett együtt dolgozni.

– Büszke vagyok magamra, mert a 2019-es vb óta nem élveztem ennyire az úszást – nyilatkozott lelkesen Késely. – Közel voltam a legjobb időmhöz mindössze nyolc hét felkészülés után, próbálom ezt az érzést továbbvinni magammal.

Rajtuk kívül három magyar döntős volt még a kazanyi Eb zárónapján. Pádár Nikoletta az egyéni csúcsát tovább faragva ötödik lett 200 gyorson. A csak ebben a számban induló Németh Nándor hetedik lehetett volna 100 gyorson, de kizárták, mert bemozdult a rajtnál. Végül Betlehem Dávid – a teljes magyar csapat utolsó rajtkőre lépő úszója – új egyéni csúccsal hetedik lett 800 gyorson.

Rövid pályás Európa-bajnokság, vasárnapi bajnokok és magyar helyezettek. Férfi 100 vegyes: 1. Orsi Marco (Olaszország) 50,95, férfi 50 mell: 1. Ilja Shymanovich (fehérorosz) 25,25, női 200 gyors: 1. Marrit Steenbergen (holland) 1:52,75, 5. Pádár Nikoletta 1:56,14, férfi 200 hát: 1. Radoslaw Kawecki (lengyel) 1:48,46, női 400 gyors: 1. Anastasia Kirpichnikova (orosz) 3:59,18, 4. Késely Ajna 4:01,82, férfi 400 vegyes: 1. Ilya Borodin (orosz) 3:58,53, 3. Kós Hubert (magyar) 4:03,16, női 50 mell: 1. Arianna Castiglioni (olasz) 29,66, férfi 100 gyors: 1. Kliment Kolesnikov (orosz) 45,58, női 50 pillangó: 1. Sarah Sjöström (svéd) 24,50, férfi 800 gyors: 1. Gregorio Paltrinieri (olasz) 7:27,94, 7. Betlehem Dávid 7:41,33, mix 4×50 vegyes: 1. Hollandia 1:36,18.

Borítókép: Kós Hubert (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)