Tizennégy katari repülőjegy a tét a következő hét napban

A következő egy hétben szinte teljes lesz az év végi, katari labdarúgó-világbajnokság mezőnye, a már biztos tizenöt résztvevőhöz újabb tizennégy válogatott csatlakozik, s csupán három kiadó hely marad. Ázsiában és Dél-Amerikában eddig a papírforma érvényesült, Afrika két legjobb csapata közül viszont az egyik biztosan lemarad a részvételről. Kanada a nagy visszatérés kapujában.

2022. 03. 23. 6:56
al-Kor, 2019. december 17. Az al-Bajt Stadion, a 2022-es katari labdarúgó-világbajnokság nyolc arénájának egyike a fõvárostól, Dohától mintegy 50 kilométerre északra fekvõ al-Korban 2019. december 17-én. Az elhúzható tetejû stadionban 60 000 ülõhely várja a szurkolókat. MTI/EPA/Ali Haider Fotó: MTI/EPA/Ali Haider
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ázsia adta az első biztos résztvevőt az idei világbajnokságra, hiszen Katar debütálása már 2010-ben, a helyszín bejelentésekor biztossá vált. A 2019-es Ázsia-kupa-győzelem jelzi, hogy Katar nem pofozógépnek készül hazai pályán, a kontinens többi válogatottját tekintve viszont nem sokat változtak az erőviszonyok.

Irán és Dél-Korea már kvalifikálta magát a végső csoportkört lezáró két márciusi forduló előtt, a másik hatosban Szaúd-Arábia áll a kijutás küszöbén, mögötte kulcsfontosságú lesz a csütörtöki AusztráliaJapán mérkőzés. Az utóbbi hármasból a közvetlen vb-kvalifikációról lemaradó válogatottnak még nem száll el teljesen az esélye a részvételre, a másik csoport harmadikja (Egyesült Arab Emírségek, Libanon vagy Irak) ellen vívott rájátszásban esélyes lesz.

Csakhogy ennek a párharcnak a győztese a dél-amerikai ötödik helyezett ellen játszik júniusban, ami már igencsak nehéz feladatnak ígérkezik.

Világbajnoki selejtezők, Ázsia

Az állás nyolc forduló után:

A csoport: 1. Irán 22 pont, 2. Dél-Korea 20, 3. Egyesült Arab Emírségek 9, 4. Libanon 6, 5. Irak 5, 6. Szíria 2.

B csoport: 1. Szaúd-Arábia 19, 2. Japán 18, 3. Ausztrália 15, 4. Omán 8, 5. Kína 5, 6. Vietnam 3.

A következő játéknap (március 24., csütörtök) párosításai: Dél-Korea–Irán, Irak–Egyesült Arab Emírségek, Libanon–Szíria; Ausztrália–Japán, Kína–Szaúd-Arábia, Vietnam–Omán.

A két csoport első két helyezettje vb-résztvevő lesz, a csoportharmadikok egymás ellen vívnak rájátszást az interkontinentális pótselejtezőn való szereplés jogáért.

Dél-Amerikából is két válogatott biztosította már be a katari részvételt: Brazília és Argentína annak ellenére érvényesítette a papírformát, hogy egy meccsel kevesebbet fejeztek be a riválisoknál, miután egymás elleni szeptemberi meccsük a brazil egészségügyi hatóságok közbelépése miatt néhány perc után félbeszakadt.

Neymar és Messi döbbenete a félbeszakadt selejtező után (Fotó: AFP/Nelson Almeida)

Meglepő viszont Ecuador jó helyzete: csütörtökön, a vb-ről már biztosan lemaradó Paraguay otthonában egy döntetlen is biztossá teheti Ecuador katari részvételét. A negyedik, még közvetlen kvalifikációt érő helyen jelenleg Uruguay áll, de mind március 24-én, mind 29-én közvetlen rivális – Peru, majd Chile – ellen játszik, s mellettük még a jelenleg csak hetedik, de két könnyebb mérkőzéssel, Bolívia és Venezuela ellen záró Kolumbia is reménykedhet.

Világbajnoki selejtezők, Dél-Amerika

Az állás tizenhat forduló után:

1. Brazília 39 pont (15 meccs), 2. Argentína 35 (15), 3. Ecuador 25, 4. Uruguay 22, 5. Peru 21, 6. Chile 19, 7. Kolumbia 17, 8. Bolívia 15, 9. Paraguay 13, 10. Venezuela 10.

A következő játéknap (március 24. és 25.) párosítása: Uruguay–Peru, Kolumbia–Bolívia, Brazília–Chile, Paraguay–Ecuador, Argentína–Venezuela.

Az első négy helyezett vb-résztvevő lesz, az ötödik interkontinentális pótselejtezőt vív Ázsia képviselője ellen.

Az észak- és közép-amerikai zónából (CONCACAF) még egy csapat sem szerzett kvótát, itt három fordulóval zárják a csoportküzdelmeket március 24. és 30. között. Meglepetésre Kanada áll a legjobban, a bayernes Alphonso Davies vezette válogatott legrosszabb esetben is pótselejtezőt játszhat, de sokkal valószínűbb, hogy a számunkra is kellemetlenül ismerős 1986-os év után ismét ott lesz a vb-mezőnyben a juharleveles válogatott.

A másik két kijutó helyet Mexikó és a négy évvel ezelőtti vb-ről szégyenszemre lemaradó Amerikai Egyesült Államok foglalja el. A negyedik, pótselejtezőt érő helyért két oroszországi résztvevő, Panama és Costa Rica küzd.

Ez a negyedik hely nagyon értékes lehet, hiszen bármelyikük jó eséllyel veheti fel a versenyt Óceánia legjobbjával.

Világbajnoki selejtezők, CONCACAF-zóna

Az állás tizenegy forduló után:

1. Kanada 25, 2. Egyesült Államok 21, 3. Mexikó 21, 4. Panama 17, 5. Costa Rica 16, 6. Salvador 9, 7. Jamaica 7, 8. Honduras 3.

A következő játéknap (március 24.) párosítása: Jamaica–Salvador, Panama–Honduras, Mexikó–Egyesült Államok, Costa Rica–Kanada.

Az első három helyezett vb-résztvevő lesz, a negyedik interkontinentális pótselejtezőt vív Óceánia legjobbja ellen.

Bár minden kontinens selejtezőit megcsúsztatta kisebb-nagyobb mértékben a pandémia, az OFC járt a legrosszabbul. A selejtezőket mindössze múlt héten kezdték el, és a Katarban zajló nyolccsapatos minitornáról már visszalépett Covid-fertőzések miatt Vanuatu és Cook-szigetek is. A nagy esélyes természetesen Új-Zéland, a jelenlegi OFC-tagok közül az egyetlen, amelyik járt már vb-n, legutóbb 2010-ben.

Világbajnoki selejtezők, Óceánia

Az állás két forduló után

B csoport: 1. Új-Zéland 6, 2. Pápua Új-Guinea 3, 3. Fidzsi-szigetek 3, 4. Új-Kaledónia 0.

Az A csoportban a visszalépések előtt csak a Salamon-szigetek–Cook-szigetek (2-0) meccset rendezték meg.

A következő játéknap (március 24.) programja: Salamon-szigetek–Tahiti; Új-Zéland–Új-Kaledónia, Pápua Új-Guinea–Fidzsi-szigetek.

A csoportkört március 27-én elődöntők, majd március 30-án döntő követi, utóbbi győztese vívhat interkontinentális pótselejtezőt a CONCACAF-zónából érkező riválissal a világbajnoki részvétel jogáért.

Európában és Afrikában a csoportkör már véget ért, ám egészen más következményekkel. A tizenháromból tíz európai kvóta már gazdára talált – Anglia, Belgium, Dánia, Franciaország, Hollandia, Horvátország, Németország, Spanyolország, Svájc és Szerbia helye biztos, utóbbi csütörtökön a magyar válogatott ellen vív felkészülési mérkőzést.

A Skócia–Ukrajna meccset az utóbbi országot sújtó háború miatt júniusra halasztották, a csütörtöki Wales–Ausztria meccs győztese addig vár ellenfelére. Oroszország kizárása után a svéd, cseh, lengyel trióból egy válogatott jut el Katarba, ahogy a Portugália, Törökország, Olaszország, Észak-Macedónia négyesből is.

Világbajnoki selejtezők, Európa

A következő játéknap (március 24.) párosításai: Wales–Ausztria, Svédország–Csehország, Portugália–Törökország, Olaszország–Észak-Macedónia.

Az egymeccses párharcok győztesei versenyben maradnak a vb-részvételért.

Afrikában viszont a tíz csoportelsőt sorsolták párokba az öt elérhető kvótáért, ezeket a párharcokat március 25-én és 29-én rendezik. Egyiptom és Szenegál februárban még Afrika-kupa-döntőt vívott egymás ellen, ám a kontinens két legjobb válogatottja közül az egyik a vb-ről lemarad, ugyanis éppen egymás ellen küzdenek a kvótáért. A tíz versenyben maradt ország közül a Tunéziával mérkőző Mali az egyetlen, amely világbajnoki újonc lehet, igaz, a Marokkó ellen készülő Kongói DK is csak Zaire néven járt vb-n, még 1974-ben. A további két kvóta sorsa a Nigéria–Ghána és a Kamerun–Algéria párharcban dől el.

Világbajnoki selejtezők, Afrika

A következő játéknap (március 25.) párosítása: Egyiptom–Szenegál, Kamerun–Algéria, Ghána–Nigéria, Kongói DK–Marokkó, Mali–Tunézia.

A kétmeccses párharcok győztesei megszerzik a világbajnoki szereplés jogát.

Borítókép: Katar lesz az első közel-keleti vb-házigazda (Fotó: MTI/EPA/Ali Haider)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.