Kopasz Bálint és Csipes Tamara is világbajnok K–1 1000 méteren!

A 22 éves magyar kajakos a férfiak „király kategóriájában” aratott sikerével olimpiai kvótát is szerzett, míg az olimpiai bajnok Csipes pályafutása hetedik vb-címét szerezte.

Forrás: MTI, nso.hu2019. 08. 24. 12:44
Fotó: Mirkó István

és aranyérmet szerzett kajak egyes 1000 méteren a szegedi, olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon. Kopasz ezzel begyűjtötte az első tokiói kvótát is Magyarországnak.

Kopasz Bálint a „király kategóriában” diadalmaskodott

A szombati döntők során a 22 éves Kopasz – többek között a címvédő portugál Fernando Pimentát is maga mögé utasítva – nagyszerű, taktikus versenyzést bemutatva lett első, ezzel Storcz Botond 1997-es, dartmouthi sikerét követően szerzett ismét vb-címet az országnak ebben a számban.

Kopasz Bálint az arany után egyből smaragdra hajt

A világbajnoki címe mellett olimpiai kvótát is szerző kajakos klasszis számított arra, hogy van esélye nyerni, mert az elmúlt hetekben, napokban nagyon jó formában érezte magát. Kopasz Bálint az eredményhirdetés után értékelt a Magyar Nemzetnek.

A legjobban Pimenta kezdett, az olimpiai ezüstérmes, vb-3. cseh Josef Dostal és a győriek idén Európa Játékok-győztes kajakosa tartott csak vele. Kétszázötven és ötszáz méternél is Pimenta, Dostal, Kopasz volt a sorrend, a mezőny többi tagja messze leszakadva követte az élbolyt.

Kopasz aztán – ahogy azt a pénteki középfutam után ígérte – 200 méterrel a cél előtt begyújtotta a rakétákat, s miközben a többezres közönség egy emberként ugrott talpra, elhúzott riválisai mellett. A finisben Dostal is megelőzte Pimentát, de ez a parton szinte senkit nem érdekelt, mindenki az új világbajnokot ünnepelte, aki pályafutása legnagyobb sikerét aratva, a többiekre közel egy hajóhosszt verve diadalmaskodott a „király kategóriában”.

Csipes Tamara is 1000 méteren szállította az aranyérmet

A következő döntőben is magyar aranyesély kínálkozott, a 30. születésnapját éppen szombaton ünneplő Csipes nem is okozott csalódást a Maty-éren szurkolóknak. Rajt-cél győzelmet aratott az olimpiai programban nem szereplő számban, gyakorlatilag ellenfél nélkül evezte végig az egy kilométert. A négyesben olimpiai bajnok Csipes a 2011-es, szegedi vb-n is megnyerte ezt a versenyt, összességben pedig pályafutása hetedik vb-címét szerezte.

Lucz Dóra épphogy lemaradt az olimpiai kvótáról, miután a hatodik helyen zárt női K–1 200 méteren.

Az utolsó szombati, magyar érdekeltségű fináléban, férfi K-2 500 méteren a 24 éves Noé Zsombor és a 25 esztendős Bogár Gábor sokáig harcban volt a dobogóért, de végül meg kellett elégedniük az ötödik hellyel. A rajtot először visszalőtték, majd a megismételt indítás után a fehéroroszok álltak az élre, s akkora előnyt gyűjtöttek, amely kitartott a célig.

A mieink sokáig érmes pozícióban lapátoltak, de a végére egy kicsit elfáradtak, nem tudtak már újítani.